Od 1. ledna tohoto roku neplatí elektronická evidence tržeb. Ta byla zavedena vládou Andreje Babiše v roce 2016 a platila až do roku 2020, kdy byla kvůli koronaviru pozastavena. K jejímu opětovnému uvedení do provozu následně nedošlo a současná vláda Petra Fialy ji zrušila.
Návrh na zrušení EET připravila vláda už v únoru loňského roku. Už tehdy ministerstvo financí uvedlo, že její ukončení nezpůsobí žádné finanční problémy ani žádné výdaje navíc. Server iDNES tehdy konstatoval, že v konečném důsledku dojde jen k nevýznamně nižšímu inkasu daní.
Podnikatelé už tehdy návrh uvítali. Například návrhářka Josefina Bakošová pro Přehledně24 uvedla, že EET je jen složitá práce navíc, která k tomu přitěžuje přírodě, protože se v účtenkách tiskne obrovské množství papírů. Na druhou stranu se ale objevili i podnikatelé, kteří si přáli zachování evidence.
Dobrovolná evidence tržeb
Odbory byly od začátku proti zrušení EET, protože podle nich projekt dělal férové finanční prostředí. „Vláda musí mít možnost rozhodnout podle svého uvážení. Má to být její právo a ponese za něj odpovědnost. EET mohla ponechat, upravit či zrušit zcela nebo nahradit podobným projektem,“ sdělil Přehledně24 Pavel Buňát, majitel společnosti MB Energy.
Dodal, že pokud ministr financí přišel s poznatkem, že zavedení EET nemělo takový ekonomický přínos, pak bylo vhodné tomu věřit, ale i nezávisle ověřit a zveřejnit podklady pro jeho tvrzení. Opozice pak navrhovala zavést alespoň dobrovolnou evidenci tržeb.
Podle České televize s dobrovolnou účastí podnikatelů na EET neměli problém ani lidovci a Piráti. „Ostře jsme protestovali proti třetí a čtvrté vlně, tam nám to nedávalo smysl. Pro segmenty, kde byla elektronická evidence tržeb zavedena v té první a druhé vlně, mohla EET zůstat na bázi dobrovolnosti,“ vysvětlil Ivan Bartoš.
Kritika Schillerové
Elektronická evidence tržeb byla nakonec definitivně zrušena a od začátku tohoto roku tak v žádném odvětví neplatí. To výrazně kritizuje bývalá ministryně financí Alena Schillerová, podle které stát přichází o velké peníze. „Dnešním dnem vláda ztratila právo říkat lidem a firmám, že větší pomoc není možná, protože chybí peníze. Sami se rozhodli připravit státní rozpočet o pravidelný příjem 13 miliard korun,“ uvedla ke konci listopadu 2022 na twitteru.
Za své názory se ale dočkala kritiky jak občanů ČR, tak také politiků. „Ticho, Dluženo. Nikde vás nechtějí. Kdybyste uměla počítat, nebo rozuměla ekonomice, tak byste věděla, že fungující projekt nesmí mít na straně výdajů víc než příjmů,“ vzkázal jí jeden z uživatelů.
„EET rušíme kvůli zbytečné administrativě pro podnikatele, které to souhrnně stojí každoročně cca 1,5 mld. Kč. Ze zákona navíc EET eviduje jen hotovostní tržby a těch má být v roce 2025 pouze asi 20 %. Přínos EET pro státní rozpočet se tak blíží nule,“ řekl podle webových stránek ministerstva financí šéf resortu Zbyněk Stanjura.
Zdroj: Přehledně24, iDNES, Twitter, Česká televize, Ministerstvo financí
Autor: Šárka Cvrkalová