Evropané mají velký problém s nemocemi dutiny ústní. Mohou za to sladké nápoje, ale i nedostatek zubařů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Cisteni zubu
Zdroj: Shutterstock

Evropa v péči o svou dutinu ústní výrazně zaostává za světem. Podle Světové zdravotnické organizace mají lidé na tomto kontinentu největší problém s kazy, ale také s rakovinou dutiny ústní či vypadáváním zubů.

Podle WHO má nějakou vážnou chorobu dutiny ústní, tedy například kaz, paradentózu či zhoubný nádor, až polovina obyvatel Evropy.

Největším problémem jsou kazy

Nejběžnější nepřenosná choroba dutiny ústní jsou zubní kazy. Ze všech světových případů bylo zaznamenáno 33,6 % na evropském kontinentu. Přibližně 335 milionů lidí v Evropě mělo v roce 2019 na stálých zubech alespoň jeden zubní kaz.

„Sladké pití, džusy, šťávy. Děti teď vůbec nejsou zvyklé na vodu nebo na bylinné čaje. Dřív se pila jenom voda, dneska to tak není. V obchodech jsou tisíce různých nápojů, které obsahují cukr, což jsou pro nás naprosté jedy,“ řekla pro Seznam Zprávy dentální hygienistka Lucie Říhová.

Situace je přitom nejhorší právě u dětí, kde navíc často kvůli neléčení dochází ke snížení kvality života.

„Neléčené zubní kazy mohou ovlivnit kvalitu života v každém věku, jsou ale zvláště škodlivé v dětství, protože způsobují problémy, které mohou přetrvat celý život. U dětí zubní kazy ovlivňují školní docházku i studijní výsledky,“ uvádí regionální ředitel WHO pro Evropu Hans Kluge.

Na vině jsou cukry i nedostatek zubařů

Server Zdravé Zprávy doplňuje, že v evropském regionu byl v posledních letech rovněž zaznamenán druhý nejvyšší odhadovaný počet nových případů rakoviny dutiny ústní.

Hlavním důvodem problémů je konzumace slazených nápojů a nedostatečná péče o zuby i dutinu ústní. V Evropě je navíc problém s nedostatkem zubařů. Například v České republice nemají svého zubaře tisíce lidí.

„Nevím, ale sehnat zubaře aspoň v MS kraji je kolikrát nadlidský výkon. Za mě pamatuji, že si děti čistily zuby ve školce i po jídle. To se teď kvůli hygieně neděje, protože co kdyby, nedej bože, někdo vzal kámošův kartáček nebo si ho špatně vymyl,“ uvádí k situaci paní Michaela.

„Tohle je zpráva hlavně pro ministerstvo zdravotnictví. Jsem zvědav jak vyřeší nedostatek zubních lékařů a to, že SKORO každý lékař, který má smlouvy se zdravotními pojišťovnami, si i přes hrazené úkony neváhá říci o peníze za provedení zákroku, který druhý zubní lékař nechce zaplatit!“ píše pan Jakub.

Naráží především na situaci ohledně bílých plomb, které má pojišťovna na předních zubech platit. V praxi to ale mnohdy dopadá jinak a někteří zubní lékaři si u nás říkají o peníze i za tento úkon.

Zdroj: Světová zdravotnická organizace, Seznam Zprávy, Přehledně24, Zdravé Zprávy

Autor: Shani Maiová



Související články