Evropská komise se rozhodla zakázat používání TikToku na firemních zařízeních, ale také těch osobních, které používají její zaměstnanci. Důvodem mají být obavy z úniku osobních údajů. Informaci o novince dostali zaměstnanci Evropské komise koncem února.
O zákazu TikToku u svých zaměstnanců komise informovala v tiskové zprávě. „Cílem tohoto opatření je chránit Komisi před hrozbami v oblasti kybernetické bezpečnosti a takovými kroky, jež mohou být zneužity ke kybernetickým útokům proti institucionálnímu prostředí Komise,“ píše se v prohlášení.
Musí zmizet do 15. března
Zaměstnanci musí TikTok ze svých zařízení odstranit do 15. března, informuje zahraniční server Euractiv. Ti, kdo tak neučiní, budou mít odepřen přístup k dalším pracovním aplikacím, k e-mailům, Skypu a některým webovým stránkám.
Podle serveru CNN Business se proti rozhodnutí ohradila Čína. Podle jejích zástupců jde totiž o generalizaci koncepce národní bezpečnosti a také nepřiměřené potlačování podniků jiných zemí.
Zákaz TikToku je přehnaný i podle některých Čechů. „Proboha všechny soc. sítě sbírají a zneužívají osobní informace a data ke svým účelům, ať je to Tik Tok, Facebook, Twitter… Evropská komise by se měla především zaměřit na rozpletení té své obří korupce ve svých řadách, která tam bují snad už od samotného založení,“ píše pan Jaroslav v komentářích na Novinkách.
Zakažme ho v celém Evropském parlamentu
Ačkoli se najde mnoho těch, kteří zákaz vnímají jako zbytečný, jiní v něm vidí smysl, a dokonce by rádi pracovali na jeho rozšíření. Patří k nim i pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Ta v otevřeném dopise vyzvala předsedkyni Evropského parlamentu, aby byl zákaz TikToku přijat i v dalších institucích EU.
„Jsem ráda, že mlčení kolem nebezpečnosti TikToku bylo prolomeno, a to z míst nejvyšších. Pokud umožňujeme používat TikTok na parlamentních zařízeních, vystavujeme citlivé informace riziku a ohrožujeme bezpečnost celé instituce,“ píše v úvodu otevřeného dopisu Gregorová.
Podle jejích slov TikTok již od samého začátku využívá všech možností sběru dat a přenáší je do rukou Číny. Proto tato sociální síť představuje hrozbu pro kybernetickou bezpečnost. Evropský parlament následně k zákazu sítě také přistoupil, jak Gregorová uvedla na svém twitterovém účtu.
Zdroj: Evropská komise, Euractiv, CNN business, Novinky, Piráti, Twitter
Autor: Šárka Cvrkalová