Evropské komisi se nelíbí příliš pomalé schvalování zákonů i vyšetřování korupce v Česku

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Evropska Komise
Zdroj: Symbiot / Shutterstock

Česká republika je podle Evropské unie příliš pomalá. Ve své vyšetřovací zprávě jí to vyčetla Evropská komise, a to v souvislosti s vyšetřováním korupčních afér. Stejný orgán navíc upozornil na to, že český parlament schvaluje příliš pomalu evropskou legislativu.

Jako každý rok i letos vydala Evropská komise zprávu hodnotící úroveň právního státu ve všech 27 členských zemích. Česká republika nedopadla nejhůře, nějaké výtky se ale přece jen našly.

Znepokojení vzbuzuje Babiš i Zeman

Zřejmě nejvíce skloňovaným tématem byla přílišná laxnost úřadů k vyšetřování korupce. „Případy korupce na vysokých místech nadále vzbuzují obavy, zvláště v souvislosti s odklady ve vyšetřování,“ stojí ve zmiňovaném dokumentu.

Přímo jmenována je kauza Čapí hnízdo bývalého premiéra Andreje Babiše. Komise upozorňuje, že případ je vyšetřován už od roku 2016, k jeho uzavření však dodnes nedošlo. Dále je také zmiňován případ Miloše Baláka, tedy vedoucího lánské obory, který byl za velmi zvláštních okolností omilostněn prezidentem Milošem Zemanem.

Podle státního zástupce si ale Česko vede dobře

Podle nejvyššího státní zástupce Igora Stříže ale vyznívá zpráva vesměs pozitivně. „Po prvotním prostudování máme za to, že zpráva vyznívá ve vztahu ke státnímu zastupitelství pozitivně a správně popisuje například aktuální legislativní snahy o posílení nezávislosti veřejné žaloby,“ uvedl pro web iDNES.

„Výslovně zmiňována je jediná trestní věc, a to kauza bývalého premiéra Andreje Babiše, která je ovšem atypická osobou obviněného a masivní medializací a svou povahou není korupční,“ doplnil pro zpravodajský web státní zástupce.

Problém měla komise i se současným šéfem kanceláře ombudsmana Stanislavem Křečkem. „Ombudsmanova prohlášení na adresu Romů či LGBTQI osob nadále vyvolávají znepokojení,“ stojí v oficiální zprávě komise.

Naproti tomu instituce pozitivně hodnotila reformy justice, které mají za cíl zvýšit nezávislost státních zástupců a soudců. A také novou protikorupční strategii, který by měla být v nejbližší době schválena.

Příliš pomalé přijímání zákonů

Evropská komise má k práci České republiky ještě jednu výhradu, která už ale trvá delší dobu. Česká republika totiž podle všeho nestíhá včas schvalovat legislativu, která je nutná k implementaci nových evropských směrnic. Na nedávném jednání Sněmovny to dle ČTK uvedl ministr pro legislativu Michal Šalomoun.

Podle něj bylo při příchodu nové vlády nedokončeno 36 těchto unijních bodů. Nyní je to zhruba 22, stále ale přibývají další. Pokud Česká republika své schvalovací tempo rapidně nezrychlí, hrozí jí vysoké pokuty.

„Reálná pokuta hrozí ve výši kolem 70 až 80 milionu korun,“ uvedl ministr podle ČTK. Vládnoucí koalice se tak snaží domluvit s opozicí, aby byly návrhy zákonů co nejdříve schváleny.

„Pokud tedy bude opozice naše výzvy ignorovat, ponesou vinu za udělené pokuty od Evropské komise,“ řekla na dotaz ČTK předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Zdroj: Evropská komise, iDNES, ČTK, Novinky

Autor: Markéta Mladá



Související články