Ukrajinský režisér ruské národnosti a občanský aktivista Oleh Sencov za svůj nejnovější film Nosoroh získal na festivalu Febiofest cenu Kristián za celoživotní přínos kinematografii. Osobně ji převzít nemohl, aktivně se v ukrajinské Donbase brání ruské invazi. Filmař tak poslal alespoň emotivní videopozdrav – ve vojenském a se zbraní v ruce.
„Je to asi poprvé v dějinách festivalů, že někdo nemůže převzít cenu, protože bojuje. Mluvil jsme s Olehem před několika týdny a on mi řekl, že má povinnost bránit Ukrajinu a nemůže přijet,“ řekl ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis, který za umělce v Praze cenu přebíral.
„Svým dílem varoval celý svět, co je Rusko. Bohužel varování nebyla brána vážně, ale zdá se, že teď už to svět pochopil,“ dodal.
Podobnost čistě náhodná
Oceněný film Nosoroh se odehrává v průmyslovém městečku na Ukrajině devadesátých let. Nosoroh je přitom přezdívka násilného zločince. „Můj film je o naší minulosti, o temné stránce naší historie. O období po rozpadu Sovětského svazu,“ doplnil Sencov.
Dle svých slov se ale jako filmař necítí. Do války se přihlásil dobrovolně hned po jejím začátku a doufá, že se Ukrajincům podaří svou zemi osvobodit. Exkluzivně v rozhovoru pro ČT prozradil, že je v bezprostřední blízkosti zuřících bojů. „Teď jsem prostě voják se zbraní v ruce,“ uvedl.
Kristián pro Rodena
Festival udělil ještě jednu cenu Kristián, a to Karlu Rodenovi za hlavní roli ve filmu Promlčeno režiséra Roberta Sedláčka. Film měl mít původně v Čechách premiéru v únoru 2021. Kvůli pandemii byli tvůrci nuceni uvedení do kin posunout. Premiérově byl uveden 28. dubna právě v rámci Febiofestu.
Mezinárodní filmový festival Febiofest končí ve středu 4. května. Do té doby jej můžete navštívit, zhlédnout zajímavé snímky přímo v kině nebo si vychutnat bohatý doprovodný program.
Zdroje: ČT24, ČTK, iRozhlas, Febiofest
Autor: Veronika Holcová