Režisér a také zakladatel Febiofestu Fero Fenič řeší v souvislosti s tímto filmovým festivalem velmi nepříjemnou situaci. Firmě, která tento filmový svátek několik let provozovala, Fenič získáním ochranných známek znemožnil, aby v tom mohla i nadále pokračovat. Sám režisér ale festival organizovat nechce. Hledá tak nějakého nového zájemce.
Febiofest neboli Mezinárodního filmový festival Praha založil před 29 lety režisér Fero Fenič společně s publicistou Pavlem Melounkem. Z relativně komorní akce, která ve svých začátcích naplnila jeden kinosál, se stala významná filmová událost světových rozměrů.
Nyní ale reálně hrozí, že se jubilejní 30. ročních chystaný na příští duben neuskuteční. „Společnosti, která MFF Praha — Febiofest dosud provozovala, tímto zároveň končí právo MFF Praha — Febiofest pořádat dál,“ vysvětlil ČTK sám režisér.
S novým vedením nebyl Fenič spokojený
Tomu se totiž nelíbilo, jak jeho nástupce na pozici ředitele festivalu, Kamil Spáčil, celý projekt vedl. Podle Feniče se dokonce měl festival dostat až do insolvence.
Vše začalo, když režisér začal v roce 2012 hledat svého nástupce. Firma, která byla jediným zájemcem, ho pak po třech letech přenechala právě Spáčilovi s tím, že Fenič zůstal čestným prezidentem. Do organizačních věcí však nemohl už žádným způsobem zasahovat.
„Již od počátku se nedodržovaly podmínky splácení kupní ceny i výkonu mé čestné funkce. Souběžně vznikalo a prohlubovalo se špatné hospodaření, na jehož konci je v současnosti insolvence s množstvím zaměstnanců a dodavatelů, kterým jsou neuhrazené jejich nároky,“ napsal podle iDNES režisér.
Režisér opět vlastní ochranné známky
Nakonec se odhodlal k radikálnímu řešení a z důvodu neplnění původní smlouvy požádal Fenič Úřad průmyslového vlastnictví, aby mu byly navráceny ochranné známky související s Febiofestem.
K tomu nakonec opravdu došlo. „Ochranné známky (domény) Febiofest a Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest, které se mi podařilo znovu získat zpět do svého vlastnictví, nesmí bez mého souhlasu užívat žádná třetí osoba,“ vysvětlil režisér České sody ČTK.
On sám už ale festival vést nechce. „Nemám už v mém věku dost sil a energie, abych to znovu převzal, ale hledám všechny způsoby, jak Febiofest, moje dítě, zachránit, aby mohl žít dál,“ dodal nakonec. Nyní tak shání zájemce, který by festival převzal.
Spáčil se ohradil, ale víc věc komentovat nechtěl
Na obvinění nakonec zareagoval i sám Spáčil. „K vyjádření pana Fera Feniče bych chtěl sdělil, že jeho prohlášení poškozuje dobré jméno festivalu, což mi je samozřejmě líto,“ řekl pro iDNES.
„Obchodní vztahy nepřísluší řešit třetím osobám, natož prostřednictvím médií, proto bych byl rád, aby zůstaly mezi osobami, jichž se týkají. Více se k uvedenému prohlášení nechci vyjadřovat, neboť s panem Feničem máme uzavřenou písemnou dohodu o mlčenlivosti,“ doplnil ještě na závěr Spáčil.
Letošní ročník Febiofestu se konal na přelomu dubna a května. Cena Kristián za celoživotní přínos kinematografii byla letos udělena ukrajinskému režisérovi ruské národnosti a občanskému aktivistovi Olehu Sencovovi za film Nosoroh. Druhou cenu Kristián získal herec Karel Roden za hlavní roli ve filmu Promlčeno, který si na festivalu odbyl svou premiéru.
Zdroj: ČTK, iDNES, Přehledně24
Autor: Markéta Mladá