Fiala navštívil Bartoše na ministerstvu pro místní rozvoj. Jejich plány na rozvoj bydlení i digitalizace ale občany neuspokojily

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Bartos Fiala
Zdroj: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia

Rok ve funkci oslavil Petr Fiala bilančními návštěvami. V úterý se přišel podívat na práci ministra Ivana Bartoše a ministerstva pro místní rozvoj. Společně hovořili především o potřebě dopracovat novelu stavebního zákona a také o významnosti digitalizace.

Premiér a předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala v minulých měsících a týdnech navštívil jednotlivá ministerstva, aby společně s příslušným šéfem resortu vyhodnotil práci ministerstva. V úterý přišla řada na ministerstvo pro místní rozvoj, které má na starosti předseda Pirátů a také místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Oba politici spolu řešili především současnou nepříliš uspokojivou bytovou situaci. „Jsem rád, že se podařilo posunout v Poslanecké sněmovně do druhého čtení novelu stavebního zákona,“ řekl podle iDNES po návštěvě Petr Fiala.

Dostupné byty i v soukromém sektoru

Ten obsahuje řadu změn oproti stavebnímu zákonu, které ještě předkládalo hnutí ANO. „Nový zákon zabrání vzniku nové soustavy státních stavebních úřadů, což navrhla bývalá ministryně Dostálová a všechny by nás to stálo hrozně peněz,“ napsal na své sociální sítě Bartoš.

„Kromě toho bude stavební řízení rychlejší, transparentní, digitální a srozumitelné,“ doufá předseda Pirátské strany. V oblasti bydlení chystá resort i další změny.

Ministerstvo chce také vytvořit zákon, který bude podporovat dostupné bydlení i v soukromém sektoru a také nadále rozvíjet bytové fondy. „Zákon je zaměřen na lidi, kteří jsou v bytové nouzi, důchodce, samoživitelky a tak dále. Ale také na ty, kdo jsou ohroženi rostoucími cenami energií,“ uvedl podle zpravodajského webu Fiala.

Digitalizace. Ale kdy?

Dalším klíčovým tématem byla přirozeně digitalizace. Plány v této oblasti nastínil Bartoš nejen premiérovi, ale také ve svém příspěvku na facebooku.

„Vytvořili jsme Digitální informační agenturu. To je zásadní první krok. Před námi je ale i spuštění národní digitální peněženky nebo sjednocení webů ministerstev pod jednu doménu a jeden vizuál, což pomůže i kyberbezpečnosti,“ uvádí předseda Pirátů.

Výčet úspěchů tohoto resortu ale v komentářích příliš kladných ohlasů nesklidil. Spíše naopak. Na twitteru Ivan Bartoše se však lidé ještě drželi alespoň částečně věcné diskuze.

„Zákon o podpoře bydlení, to jako že se bydlení bude dotovat? Nebo jak tomu mám rozumět,“ nelíbí se uživateli Vojtěchovi přílišná „rozhazovačnost“ vlády.

Na facebooku se kritizovala hlavně vláda

Jiným uživatelům se zdálo, že ministerstvo pracuje příliš pomalu. „Potřebujeme digitalizaci státní správy a digitalizaci úředníků, bez toho se nepohneme. Proto bych uvítal i info o termínu,“ myslí si diskutující Hynek.

Na facebooku se však diskuze strhla v jasnou kritiku celé vlády. „Už abyste skončili… Jste amatéři a ničemu nerozumíte,“ nebála se kritiky uživatelka Vivien. „To zase bude tunel a programy, že se v tom prase nevyzná,“ projevil své obavy Jarda.

Zdroj: Vláda ČR, iDNES, Facebook, Twitter

Autor: Markéta Mladá



Související články