Premiér České republiky Petr Fiala a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se ve čtvrtek sešli v Bruselu. Společně probírali především situaci na Ukrajině. Stoltenberg ocenil pomoc, kterou Česko zemi poskytlo. Předseda vlády ho ale upozornil, že už jsme na hranici svých možností.
Oba státníci se společně sešli ve čtvrtek v Bruselu. Jejich hlavním tématem byla přirozeně ruská agrese na Ukrajině. Generální tajemník Jens Stoltenberg podle zpravodajského serveru Seznam Zprávy poděkoval České republice za pomoc.
Česko už více zbraní poskytnout nemůže
Na mysli měl především zbraně, které Česko ukrajinské armádě zaslalo. Fiala ho ale varoval, že jejich zásoba je už více méně vyčerpána.
„Naše zásoby zbraňových systémů ze sovětské éry se nicméně tenčí a bude je potřeba doplnit,“ řekl na tiskové konferenci premiér. Celkově už poslala Česká republika na Ukrajinu zbraně i humanitární prostředky ve výši 3,7 miliard korun.
Fiala chce pomáhat i jinak
Předseda vlády i Občanské demokratické strany ale Stoltenbergovi vysvětlil, že má Česko i nadále zájem Kyjev podporovat. Nabídl tak například pomoc s výcvikem ukrajinských vojáků přímo v jejich domovině.
„Mohli bychom se na tom podílet v rámci širší skupiny, jsme připraveni o tom jednat. Nemá to v tuto chvíli tak konkrétní podobu, jako je naše vojenská a humanitární pomoc, je to debata, která probíhá, jak v rámci NATO, tak s evropskými zeměmi a my jsme připraveni se do takové pomoci zapojit,“ řekl Fiala pro Seznam Zprávy.
Peníze na obranu už do dvou let
Podle politikova twitterového účtu se s generálním tajemníkem bavili také o tom, že Česko nebylo dosud schopné dostát svého závazku vůči NATO, který stanovuje, že země musí vydávat na obranu alespoň 2 % HDP. S tím je ale podle Fialy nyní konec.
„Ujistil jsem také pana generálního tajemníka, že Česká republika do roku 2024 navýší výdaje na obranu na 2 % HDP. To je náš dlouhodobý závazek, kterému musíme dostát,“ napsal premiér na svou sociální síť.
Během společné schůze se také hojně debatovalo o vztahu mezi Severoatlantskou aliancí a Evropskou unií. Oba se shodli, že obě organizace by měly společně začít ještě více spolupracovat, a to i kvůli zvyšující se ruské agresi.
Fiala na to konto ještě doplnil, že by toto „sbližování“ chtěl konečně posvětit společnou deklarací, která se už několik let připravuje. Podle webu ČT24 by byl rád, kdyby se dokument podepsal v Praze, během českého předsednictví EU.
Zdroj: Seznam Zprávy, iDNES, ČT24, Twitter
Autor: Markéta Mladá