Fiala se v Praze setkal s premiérem Chorvatska. Slíbil mu, že pomůže zemi do Schengenu

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Fiala Plenkovic
Zdroj: Profimedia

Český premiér Petr Fiala se ve čtvrtek sešel se svým chorvatským protějškem Andrejem Plenkovičem. Oba státníci hovořili například o přijetí Chorvatska do schengenského prostoru, ale také o možnosti vzájemného obchodu s komoditami, jako jsou plyn či ropa.

Oba předsedové vlád se sešli v Praze na Úřadu vlády. Společně probírali celou řadu témat. Vzhledem k tomu, že Česká republika momentálně předsedá Radě EU, mluvili především o chorvatské budoucnosti v této organizaci.

Země by totiž v nejbližší době chtěla vstoupit jak do eurozóny, tak do schengenského prostoru. První zmíněné bylo schváleno již v červnu na summitu EU. Země má nyní půl roku na to, aby plynule přešla ze své měny na euro. V lednu se pak stane dvacátým členem eurozóny.

Cestu do Schengenu brzdí jiné země

U Schengenu je situace komplikovanější. Premiér Petr Fiala ale slíbil chorvatskému předsedovi vlády, že se pokusí jeho zemi proces co nejvíce urychlit.

Problém je v tom, že zájem vstoupit do tohoto prostoru projevily ještě před Chorvatskem dvě země, a to Rumunsko a Bulharsko. Některé státy Evropské unie však jejich vstup blokují, čímž se zastavil celý přijímací proces.

„My si dovedeme představit tuto otázku spojit, ale současně za české předsednictví říkám, že pokud by se to na tom mělo zadrhnout a kvůli tomu posouvat, pak je namístě situaci odblokovat, přijmout Chorvatsko, kde cítím obecný souhlas a nevidím překážky ze strany dalších zemí, a proces ukončit tak, aby Chorvatsko 1. ledna mohlo být členem Schengenu,“ vysvětlil Fiala ČTK.

Chorvatsko ocenilo české předsednictví

Plenkovič zase ocenil, jaký program si Česká republika na své předsednictví připravila. „Vyhodnocování, obnova, energetické posílení EU — to jsou české priority a hodí se pro tuto dobu plnou výzev,“ řekl podle chorvatského deníku INDEX tamní premiér.

„Od covidu, který stále vyžaduje opatrnost a ostražitost, až po strašlivou ruskou agresi proti Ukrajině, která má vážné následky,“ doplnil ještě.

Fiala chce od Chorvatska ropu i plyn

Energetickou soběstačnost řešili oba premiéři i v rámci svých států. Podle Fialy by právě Chorvatsko mohlo pomoci Česku při snaze získat větší nezávislost na ruské ropě. Nápomocný by jim v tom měl být tamní ropovod Adria.

„Víme i z jednání s některými firmami provozujícími rafinerie na území České republiky, že mají zájem i schopnosti využívat některé kapacity ropovodu Adria tak, aby dokázaly postupně nahrazovat alespoň částečně ruskou ropu,“ řekl podle ČTK Fiala.

Zájem by měla Praha i o zkapalněný zemní plyn (LNG), zde by se ale jednalo o spolupráci spíše výhledovou. „V případě LNG terminálů bude ještě potřeba dostavět, respektive rozšířit plynová vedení, aby to mohly využívat i okolní země. To nějakou dobu bude trvat,“ doplnil podle webu premiér.

Zdroj: ČTK, INDEX, Vláda České republiky

Autor: Markéta Mladá



Související články