České dráhy dnes zveřejnily výsledky loňského hospodaření. Oproti minulým pěti letům, kdy se jim dařilo hospodařit se ziskem, se letos vlivem pandemie jejich tržby propadly o 4,1 miliardy korun. Nejhorší výsledky zaznamenala osobní doprava, ztrátě se však nevyhnula ani nákladní přeprava a další dceřiné firmy ČD, například ČD Travel nebo Dopravní vzdělávací institut, píše ČTK.
Počet cestujících využívajících osobní dopravu klesl v minulém roce přibližně o třetinu.
Propad způsobily zavřené školy i home office
Epidemie koronaviru a s ní spojené uzavření škol a služeb, ale také častější práce na home office způsobily, že během minulého jara využívala cestování vlakem jen desetina běžného počtu cestujících. V podobném duchu pokračovala situace i po zbytek roku.
„My jsme nicméně celou dobu pro občany zajišťovali základní dopravní obslužnost a náklady s tím spojené nebyly plně kryty tržbami. To je hlavní důvod, proč osobní doprava skončila ve ztrátě téměř čtyři miliardy korun,“ řekl šéf Českých drah Ivan Bednárik.
Nedařilo se ani nákladní dopravě
V roce 2020 se nedařilo ani nákladní dopravě zajišťované ČD Cargo, která uvedla ztrátu 248 milionů korun.
Největší propad nastal v přepravách pevných paliv, metalurgie, polepšily si naopak zakázky na přepravu dřeva a papírenských výrobků či přeprava potravin a zemědělských produktů.
„Navzdory pandemii jsme zároveň pokračovali v úspěšné expanzi na zahraničních trzích, kde se nám dařilo zejména v Rakousku a Německu. Díky tomu a vlivem úsporných opatření jsme výpadek příjmů z části sanovali,“ uvedl šéf ČD Cargo Tomáš Tóth.
Vyhlídky pro letošní rok jsou i nadále ovlivňovány koronavirovými opatřeními. ČD se snaží šetřit omezováním nákladů, využívají také vládní program Antivirus.
Společnost si v minulých měsících otevřela sedmileté rámcové úvěry za až 8,5 miliardy korun, které může čerpat v případě potřeby například na nákup nových vlaků.
Autor: Aneta Střechová