Finanční správa řeší případy koronavirových podvodů. Počet trestních oznámení je neuvěřitelně vysoký

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
ceske bankovky
Zdroj: Profimedia

V době koronaviru přišla spousta lidí o zaměstnání a musí řešit svou finanční situaci. Právě pro tyto případy existuje covidová pomoc, kterou ale spousta lidí zneužívá.

Na policejní stanice v celé republice přišlo od Finanční správy na 109 trestních oznámení. Celková suma, o kterou lidé správu připravili, je více než 58 milionů korun.

Spousta podnikatelů se snaží využít špatné situace, říká Křehlová z Finanční správy

„Finanční správa eviduje snahu různých osob a lze říci i organizovaných skupin, které se snažily a stále snaží využít tíživého stavu podnikatelů, kterým jsou bonusy vypláceny,“ uvedla pro iDnes.cz Klára Křehlová, která zastupuje tiskové oddělení Finanční správy.

Aby se případy rychle vyřešily, jedná Finanční správa s Daňovou Kobrou. Úředníci se snaží s žadatelem vyjednat danou věc, pokud má sám úřad pochybnosti o tom, zda má firma na kompenzační bonus vůbec nárok.

„Finanční správa se snaží s žadateli jednat zejména neformálně a v případě zjištění, že došlo k vyplacení bonusu na základě neoprávněného uplatnění nároku, přistoupí Finanční správa k doměření daně ve výši odpovídající částce kompenzačního bonusu, o kterou žádal v rozporu se zákonem,“ objasnila Křehlová.

Na druhou stranu se žádné kontroly nekonají, a tak je složitější zjistit, jestli na bonus opravdu nárok mají, i když úřady s firmou komunikovaly. Na plošné kontroly ale nejsou zaměstnanci.

Finance, které firmy dostanu, se navyšují podle toho, jak dlouho je ekonomika zavřená

Finanční správa již během pandemie vyplatila zhruba 22 miliard korun a vyřídila asi milion žádostí o kompenzační bonus. V létě se ale objevilo několik problémů, protože lidé nevěděli, jaké jsou podmínky k získání a museli část bonusu vracet.

Firmy tak Finanční správě vrátily celkem 120 milionů korun. Už v létě úřad evidoval téměř 50 trestních oznámení právě kvůli podvodu na bonusu. Některé firmy chybily úmyslně, jiné o tom neměly ani tušení, jen neznaly podmínky.

Na vině ale může být také Antivirus, který patří mezi nejvyužívanější programy. Úřady v něm provedly přes tisíc kontrol, u 40 % se objevily chyby. 6 % zájemců o bonus ho muselo vrátit v celé výši.

„V této souvislosti je potřeba poukázat na to, že kontroly jsou prováděny zejména namátkově, ale také v případech, kdy ÚP ČR má podezření na neoprávněné poskytnutí příspěvku na základě obdrženého podnětu,“ uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Mezi nejčastější chyby patřil špatný výpočet průměrného výdělku. K této chybě došlo u 105 zaměstnavatelů. Další firmy neměly uhrazené pojistné.

Autor: Raina Tomanová



Související články