GLOSA: Kandidátku Danuši Nerudovou označují jako Zuzanu Čaputovou z Wishe. Proč jí srovnávání se slovenskou prezidentkou škodí?

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Nerudova Danuse
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Přímá volba prezidenta České republiky se pomalu blíží, a předvolební kampaně tak nabírají na obrátkách. Jednou z nejvýraznějších postav je bývalá rektorka Danuše Nerudová. Ta bývá opakovaně přirovnávána k slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové. Problém je, že jí to přináší pěknou řadu nevýhod.

Tento text je komentářem autora.

V lednu se rozhodne o nástupci Miloše Zemana, který místo něj usedne na Pražském hradě. Podle ministerstva vnitra bylo odevzdáno 21 kandidátních listin. Ty se nyní budou kontrolovat, a pokud vše bude v pořádku, můžou se obyvatelé České republiky těšit na opravdu pořádný prezidentský souboj.

Ačkoliv do samotné volby ještě nějaký čas zbývá, už nyní je jisté, že někteří kandidáti mají větší šance než jiní. Mezi tři nejsilnější hráče počítá většina výzkumů, například ten od STEM/MARK, bývalého premiéra Andreje Babiše, armádního generála Petra Pavla a také bývalou rektorku Mendelovy univerzity v Brně Danuši Nerudovou.

Chceme na Hradě českou Čaputovou?

Pokud by Nerudová v boji o Hrad zvítězila, obdržela by hned několik prvenství: jednalo by se o první ženu na pozici hlavy státu u nás, a zároveň by se jednalo o nejmladšího prezidenta v historii Česka vůbec. Poprvé by také zvítězil zcela apolitický kandidát.

Všechny tyto skutečnosti Nerudové „hrají“ do karet. Doba naštěstí postoupila a žena jako prezidentka už nebudí tolik vášní, jako tomu bylo například před deseti lety, a to navzdory tomu, že tady s námi rovnoprávnost už nějaký ten pátek je.

Bývalá rektorka má ještě jednu velkou výhodu, která je ale paradoxně také její nevýhodou. A ta nese jméno Zuzana Čaputová. Češi totiž velmi jasně vidí, co dokáže žena v čele státu. Slovenská prezidentka se stala jednou z nejrespektovanějších a nejreprezentativnějších hlav státu v Evropě.

Není proto divu, že mnoho tuzemských obyvatel by si pro Českou republiku přálo někoho podobného. A přesně pro ty je tady paní Danuše. Je milá, vstřícná. Na předvolebních mítincích je usměvavá a má vždy dobrou náladu. Čímž slovenskou prezidentku velmi připomíná.

Lidem vadí přehnaná stylizace i malá autenticita

Což je ale zároveň její velká nevýhoda. Srovnání s ní se totiž neubrání, i když by si sama přála opak. Nedávno se proti tomu například vyhranila pro zpravodajský web Aktuálně. Jenže ať se snaží sebevíc, paralela mezi dvěma političkami je jasná.

Bohužel mnozí lidé si myslí, a vlastně se tomu nelze divit, že Nerudová je takovou lacinou kopií slovenské státnice. Že se jí snaží strašně podobat, jenže jí to nejde, protože jí chybí tolik potřebná autenticita. Když například kandidátka pronáší dojemný proslov, mnozí lidé si řeknou: „Tohle už jsme ale někde viděli, a mnohem lepší.“

Vystupování Zuzany Čaputová, ať už si o ní myslí kdokoliv cokoliv, je vždy přirozené a působí naprosto upřímně. Z hlavy se člověku vybaví její proslov před nemocnicí uprostřed koronavirové pandemie či nedávný projev v Bratislavě při zastřelení dvou mladých mužů. Její emoce byly v tu chvíli opravdové, skoro až hmatatelné.

Chová se jako Zuzana, ale Zuzana to není

Jenže Nerudové toto zkrátka chybí. Všiml si toho například i známý kolážista Tomáš Břídek alias TMBK, který ve svém vtipu na twitteru označil Danuši Nerudovou jako „Zuzanu Čaputovou z Wishe“, tedy vlastně za její lacinou náhražku.

Může to být způsobeno týmem, který jí vede prezidentskou kampaň? Může za to jakási plochost samotné Nerudové? Nebo je to způsobeno tím, že ji lidé srovnávají s někým, komu ani nelze konkurovat?

Odpověď na všechny tři otázky může být samozřejmě ano. Ta nejdůležitější otázka ale zůstává, a to: Co s tím Danuše Nerudová hodlá udělat?

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR, Aktuálně, Seznam Zprávy, Expres, Blesk, Twitter, Přehledně24

Autor: Markéta Mladá



Související články