Ministr práce a sociálních věcí přišel se skvělým nápadem, jak udržet venkovskou hospodu v chodu. Vyhodit zaměstnance a zavést samoobsluhu. Gratulujeme ministrovi za skvělý přínos v rámci své agendy.
Tento text je komentářem autorky.
To si takhle jednou ministr vyjede do vesnické hospody a najednou má řešení na problém, který tato zařízení mají. Přesně to od ministrů očekáváme: řešení problémů!
Zbavte se zaměstnanců a ušetříte
Problémem v tomto případě však je skutečnost, že ministr práce navrhuje zbavit se zaměstnanců a tím ušetřit.
Hospoda s minimální obsluhou a nízkými personálními náklady, aneb recept jak na venkově udržet hospodu?
Jde to, v Hanušovicích to město v praxi realizuje, po vydání obědů odpoledne a večer již hospoda bez obsluhy. Prostě štamgasti si pivo zaplatí a natočí sami. pic.twitter.com/owPtP9aEf5
— Marian Jurečka (@MJureka) March 29, 2023
Příspěvek se samoobslužnou hospodou sdílel na svém twitteru a facebooku jako velkou novinku a super věc. Občané už takové nadšení nesdílí. Jeden z nich také poodkryl pozadí zmíněné hospody.
„V Hanušovicích jsou další 4 podniky fungující normálně s obsluhou, dva vaří denně a ve dvou zbylých si můžete dát pizzu. Takže to není tak, že bychom neměli kam zajít na pivo nebo jídlo, přestože tam není obsluha. Je tam 5 zaměstnanců, rekonstrukce stála obec tolik, že tam mohly běhat 2 servírky. Mělo se to zrekonstruovat a pronajmout za symbolickou částku. Jeden z důvodů, proč to provozuje obec, je taky to, že se tam levně vaří obědy pro firmu pana starosty,“ napsal na facebooku Jan Vokurka.
Když však pomineme toto pozadí a skutečnost, že pořízení samoobslužné pípy také něco stojí, tak co na nápad říkají občané?
Vysněná hospoda pro mladistvé
„No a neměl by vás zajímat spíš osud těch hostinských? Jste ministr čeho přesně?“ reagoval jeden z přispěvovatelů na již zmíněnou skutečnost, že ministr práce navrhuje vyhodit zaměstnance, respektive jim snížit úvazky.
Ozývali se ale i tací, kteří upozorňovali na to, že v zahraničí takové pípy fungují již mnoho let. V zahraničí jsou však na toto již připravení a například v automatech na cigarety si nekoupíte cigarety bez vložení občanského průkazu na prokázání věku.
Jak totiž funguje taková pípa u nás v Čechách, kde takový systém nefunguje, je poměrně zásadní otázka. Jestliže není hostinský, který by zkontroloval věk, mohou si tedy pivo natočit i děti?
„Vesnická hospoda byla nejen o chlastu, ale i sociálním kontaktu. Správný hospodský se o hospodu i pípu stará, prohodí pár slov, je to prostě člověk, to nic nenahradí. Jinak si můžeme otevřít bečku v garáži se sousedy, úroveň bude stejná, cena třetinová,“ reaguje další na to, že bez hostinského vesnická hospoda nebude to samé.
Další pak uváděli, že k posezení u piva patří například i utopenec či tvrdý alkohol. Tyto doplňky by však v hospodě nebyly dostupné, pokud by zde byla taková pípa.
Závěrem tedy z Jurečkova příspěvku vyplývá, že podporuje pití alkoholu u nezletilých, navrhuje zvyšování nezaměstnanosti a zvýšení množství lidí závislých na dávkách.
Gratuluji, pane ministře, svou práci zvládáte skvěle!
Autor: Soňa Jirotová