Hamáček by chtěl předobjednat Sputnik V. Používat se ale bude až po schválení Evropskou unií

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
hamacek
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček dnes na tiskové konferenci řekl, že chce předobjednat ruskou vakcínu Sputnik V ve chvíli, kdy bude schválená Evropskou lékovou agenturou. Podobný krok se podle něj snaží učinit i Německo. Odmítl ale, že by se vakcínou v ČR očkovalo bez schválení Evropskou unií.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes na tiskové konferenci řekl, že se v České republice nebude očkovat žádnou vakcínou bez schválení Evropské lékové agentury (EMA).

Zároveň ale připomněl, že by Česko mělo být připraveno na chvíli, kdy bude ruská vakcína Sputnik V Evropskou unií schválena.

Rošády ve vládě

Hamáček ode dneška kromě pozice ministra vnitra zastupuje i šéfa ministerstva zahraničních věcí, odkud včera odvolal svého stranického rivala Tomáše Petříčka. Ten dlouhodobě varoval před ruskými zájmy v České republice.

Nákup a použití ruské vakcíny Sputnik V i bez schválení EMA zase dlouhodobě podporuje prezident Miloš Zeman. Ten kritizoval bývalého ministra zdravotnictví Jana Blatného, který naopak zastával názor, že se u nás nemůže očkovat vakcínou bez schválení Evropské unie.

Blatný byl však minulý týden odvolán a na jeho post byl dosazen nový ministr Petr Arenberger. Při jmenování mu Zeman řekl, že doufá, že nebude ovlivněn mediálními vlivy, které „brojí proti ruské vakcíně“. I Arenberger však později řekl, že látku lze nakoupit a použít teprve po jejím schválení Evropskou agenturou.

Tento názor tedy potvrdil i Hamáček. Řekl ale, že vnímá snahy Německa si Sputnik V předobjednat pro případ, že bude Evropskou unií schválen. Česko by podle něj nemělo „zůstat stát v koutě“ a k podobnému kroku přistoupit taktéž.

„Jsem ochoten odcestovat do Moskvy. Alfa a omega ale je, že vakcína bude schválena,“ řekl podle ČTK Hamáček z pozice nového ministra zahraničí.

Slovenská lekce

Nákup ruské vakcíny Sputnik V bez schválení Evropské lékové agentury zvolilo už třeba Maďarsko či Slovensko. Právě na Slovensku však její tajný nákup bývalým předsedou vlády Igorem Matovičem způsobil vládní krizi, která vyústila v premiérovu demisi.

Na Slovensko už dorazilo několik set tisíc dávek Sputniku, zatím se s ním ale stále neočkuje. Vláda totiž chtěla počkat na vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv (ŠÚKL). Ten minulý týden oznámil, že není prokázaná konzistentnost dodaných dávek, a že šarže se liší složením i způsobem výroby.

Dále ŠÚKL podle ČTK uvedl, že výrobce neposkytl značnou část požadovaných údajů. Slovenský ministr zdravotnictví Vladimíra Lengvarský tak podle ČTK řekl, že se v zemi bude očkovat pouze látkami schválenými Evropskou unií.

Autor: Petr Hejčl



Související články