V době pandemie nasazovali vlastní životy ve snaze pomoci druhým. Řeč je o hasičích a policii, kteří měli za svou práci dostat odměny. Jenže ministerstva financí a vnitra se ani po několika měsících nedohodla, kdo peníze pošle. Nějaký konec je ale zatím podle České televize v nedohlednu.
„Na platy jsem navýšila, na odměny, meziročně jsem tam přidala sedm set milionů, takže peníze tam byly. A tam musí primárně hledat tyto rezervy. V tuto chvíli to bude na úkor někoho,“ zdůvodňuje ministryně financí postoj svého ministerstva.
Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) měly složky dostat 20 000 korun už v květnu. „Jenom u policie a hasičů je to kolem jedné miliardy. Pokud byly ze státního rozpočtu vyplaceny odměny zdravotníkům, a ti si je samozřejmě zaslouží, tak by státní rozpočet měl vyplatit odměny i těmto profesím, které byly v první linii,“ zdůrazňuje Hamáček.
Bezpečnostní složky nenaříkají
Kdy nakonec skutečně peníze dostanou, je, jak se říká, ve hvězdách. Jan Hamáček chce celý problém s penězi vyřešit do dvou týdnů. Peníze by pak měly být vyplaceny co nejdříve. Momentálně hasiči pomáhají zase v tornádem zasažených oblastech, a opět tak pomáhají ve vážné situaci druhým.
„My jsme spíš připraveni na živelní katastrofy. Nicméně naše činnost v distribuci ochranných prostředků, dezinfekcí, administrativní činnost ve vakcinačních centrech, to byly pro nás nové činnosti,“ přiblížil rozsah prací velitel odřadu Hasičského záchranného sboru (HZS) Jihočeského kraje Štěpán Kavan pro Českou televizi.
„Prakticky na tom makali všichni výjezdoví hasiči, ať už byli nasazeni v nemocnicích, v důchoďácích, v sociálních službách, v odběrových týmech, nebo pomáhali v krematoriích,“ doplnil předseda Odborového svazu hasičů Jiří Jílek.
Podobně je na tom i policie. Během pandemie více než 20 tisíc mužů kontrolovalo i v mrazech dodržování koronavirových opatření. „Služba byla velmi náročná. Byla, řekněme, nadstandardní v tom smyslu, že se v době nouzového stavu dalo využít 150 hodin, které vlastně byly zelené hodiny, neplacené,“ připomněl předseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler.
Odměnu 20 tisíc korun by mělo dostat 26 tisíc policistů a 7 tisíc hasičů. Ministerstvo financí počítá i s odměnami pro celníky a vojáky. „Pokud by se to nepodařilo, tak samozřejmě já ty peníze v rozpočtu nemám. To znamená, že já bych se snažil vyplatit odměny ve výši, kterou v rozpočtu najít můžeme, ale ta by rozhodně nebyla ve výši těch dvaceti tisíc,“ říká Hamáček pro Českou televizi.
Vláda zaspala, míní opozice
Opozice jednání stávající vlády kritizuje. Podle ní měly být peníze už dávno vyplaceny. „Teď ještě se budou mezi sebou přetahovat ministr vnitra s paní ministryní Schillerovou, kdo to vlastně má vyplatit, je to skutečně naprosto nedůstojné,“ uvedl poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL).
Záchranné složky si odměnu zaslouží i podle názoru předsedy strany SPD a místopředsedy sněmovny Tomia Okamury. „Sliby by se měly plnit a vláda jim teď plivla do tváře,“ podotkl stručně a jasně pro Českou televizi.
Čtěte také:
Ekonom Lukáš Kovanda nesouhlasí s návrhem sociálních demokratů. Za co vyhrožují pokutami?
„V době, kdy opravdu vyhazujeme miliardy oknem, nenajít takovouto částku na výplatu pro IZS je opravdu špatně. A myslím si, že tyhle žabomyší války nikam nevedou a ty peníze na to prostě jsou,“ řekl poslanec za Piráty Lukáš Kolařík.
Zda odměna nakonec dorazí, neví ani hasič Štěpán Kavan, který se vyjádřil pro Českou televizi: „Kdyby odměna skutečně dorazila, určitě bychom chtěli trošku vynahradit čas, který nejsme doma, našim rodinám. A odměnit i je formou nějaké dovolené,“ přiblížil.
Autor: Ivan Glaser