Požár v Hřensku se konečně podařilo hasičům dostat pod kontrolu, plameny se nadále nešíří a záchranné týmy lokalizovaly všechna ohniska. Plocha, na které hasiči už od 24. července zasahují, se nyní zmenšila na zhruba 600 hektarů. V minulých dnech byl přitom požár rozšířen celkově na 1000 hektarech.
Podle ředitele hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka by likvidační práce na požáru měly skončit během několika dní. Pro ČTK uvedl, že další šíření ohně nehrozí. Návrat lidí, kteří byli evakuováni z Hřenska, Mezné a Mezní Louky, prozatím ale možný není.
V pondělí zasahovalo v Českém Švýcarsku zhruba 1000 hasičů. A to včetně speciálních jednotek – lezců, kteří se pohybovali v těžce dostupných terénech. Společnými silami se podařilo největší ohnisko požáru lokalizovat okolo 8. hodiny večerní.
Konec problémů
V souvislosti s požárem v minulém týdnu evidovali hasiči řadu telefonátů, které byly pouze planým poplachem. Kouř se totiž rozšířil z Českého Švýcarka až do vzdálenosti 200 kilometrů, a byl tak cítit například v Praze, ale i na Orlickoústecku.
Tomu je ale v současné době konec, i vlivem deštivého počasí kouř zmizel a panika mezi lidmi pomalu utichá. Podle měřičů škodliviny ve vzduchu České republiky v současné době nepřekračují limity, píše Česká televize. Stále platí zákaz vstupu do široké oblasti Českého Švýcarska a jeho okolí.
„Nebudeme už k lidem, kteří nerespektují zákaz, projevovat nějakou toleranci. Ti lidé šli požářištěm, mohli se ocitnout v nebezpečí života a zdraví,“ řekl mluvčí krajské policie Daniel Vítek. I proto, aby lidé nechodili sledovat požár osobně, byl nedávno spuštěn přímý přenos z místa dění.
Vlna solidarity
Kromě hasičů pomáhá už několik dní na místě řada dobrovolníků. Lidé nosí vyčerpaným jednotkám jídlo a pití, dělají, co mohou. A to především hostinští a hoteliéři z okolí i ze zasažených oblastí. Lidé nezapomínají ani na zvířata, která potřebují azyl.
Především koně a dobytek lidí z oblasti potřeboval ustájení, které řada dobrovolníků nabídla. „Hasiči a všichni, kdo jim pomáhali, nás přivítali dobře, měli radost. Ale v jejich očích byla vidět únava a napětí,“ popsala pro iDNES jedna z dobrovolnic.
Liberecký kraj v současné době doporučil lidem, aby neorganizovali vlastní sbírky, ale zapojili se do těch již existujících. „Kraj nyní připravuje okamžitou pomoc v podobě dodávek pitné vody hasičům. Také je připraven pomoci finančně, až budou vyčíslené konkrétní škody,“ cituje server iDNES mluvčího kraje Filipa Trdlu.
Zdroj: Česká televize, ČTK, iDNES, Přehledně24
Autor: Šárka Cvrkalová