Vláda musí nadále řešit energetickou krizi. Sice byly schváleny konkrétní podmínky pro úsporný tarif, který pomůže domácnostem, to ale nestačí. Podle šéfa Asociace krajů ČR a jihočeského hejtmana Martina Kuby je třeba především regulovat ceny energií. Některé vysoké školy dokonce kvůli předražené elektřině a topení uvažují o tom, že na zimu opět zavedou distanční výuku.
„Nárůst cen je tak skokový, že už se nedá mluvit o krizi, ale o kolapsu. Pokud některé komodity tak skokově zdraží, jedná se o kolaps trhu,“ cituje Kubova slova ČTK. „Je třeba jasně říct, a to je úkol pro vládu, že nikdo nebude platit za megawatthodinu více než nějakou konkrétní částku,“ doplnil hejtman s tím, že zastropování cen energií je teď důležitým krokem.
Upozornil, že podobně už jednaly v nedávné době další země, ke kterým patří Španělsko a Německo, nyní o situaci přemýšlí také Německo. Za hejtmany pak připravil pro vládu i další návrhy toho, jak by měla postupovat, aby lidem v těžké době pomohla. Podle CNN Prima News se současná energetická krize výrazně promítne i do nadcházejících komunálních voleb.
Řešení pro řadu institucí
Už v minulosti vláda nastínila, že v případě nedostatku plynu se bude muset snížit teplota nejen v domovech, ale i v mnoha zařízeních. Kromě toho, že se tato opatření některým institucím nelíbí, mají obavy i z toho, jak zvládnou zimu finančně. Některé školy dokonce uvažují o distanční výuce, aby za topení ušetřily.
„Rok 2023 bude kritický, protože valná většina vysokých škol má nasmlouvané energie do konce roku 2022, ale zaplatit energie za rok 2023 při současném vývoji cen je mimo možnosti vysokých škol bez toho, aby jim stát pomohl,“ uvedl podle iDNES předseda Rady vysokých škol Milan Pospíšil.
„Vážně se zvažuje, že by se upravil konec zimního semestru a v zimě se třeba přešlo na online výuku s tím, že by se pak prezenční výuka doháněla v létě, takže by nekončil semestr na začátku června, ale končil by třeba až v červenci,“ doplnil. A nejde jen o školy, které s problémy bojují.
Nejasná situace
Na rozdíl od škol ale nemají například zdravotnická zařízení nebo domovy důchodců možnost nijak své fungování během zimy omezit. Ministr školství Vladimír Balaš již uvedl, že školy dostanou podporu, jak to ale bude s dalšími zařízeními není jasné.
„Počítá se s tím, že prostřednictvím zřizovatelů budou školy získávat finanční prostředky právě proto, aby zvýšenou sazbu energií zvládly. Nebude to program studená sprcha či otužování do škol, ale skutečně podpora energií. Zvládnutelné by to být mělo,“ uvedl na tiskové konferenci ministr.
Před problémy vládu varují radní ze všech stran. Třeba jihomoravské hejtmanství podle iDNES apeluje na stát, aby jednal, jinak nebudou peníze na investice do zemědělství. Vzkaz podle ČTK poslal vládě i liberecký hejtman Martin Půta, podle kterého vláda musí jednat neprodleně.
Zdroj: iDNES, ČTK, Česká televize, CNN Prima NEWS, Přehledně24
Autor: Šárka Cvrkalová