Zatímco ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v rozhovoru pro iRozhlas dne 30. června mluvil o tom, že se vzhledem k počasí nechystá zavést plošnou povinnost nošení respirátorů, hlavní hygienička Pavla Svrčinová 1. července připustila možnost povinného nošení roušek v hromadné dopravě.
Ministr Válek v rozhovoru uvedl, že doporučuje lidem, aby se hromadným prostředkům vyhýbali. Respirátory by pak dle něj měli nosit občané dobrovolně ve zdravotnických a sociálních zařízeních.
Česko na pokraji nové vlny
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová na tiskové konferenci uvedla, že je Česko na pokraji nové vlny. Zároveň však dodala, že je na pokračování pandemie vše připraveno.
„Myslím, že jsme připraveni dobře. Je rozpracovaný celý krizový plán, ale abych pravdu řekla, nepočítáme už s tvrdými lockdowny, žádnými tvrdými opatřeními,“ sdělila Svrčinová.
Svrčinová tak nejspíše narážela na 350stránkový manuál, který má ministerstvo zdravotnictví dle náměstka ministra Josefa Pavlovice připravený pro zvládnutí pandemie. Tento manuál by měl být výsledkem práce zdravotníků.
Co však hlavní hygienička zcela nevyloučila, jsou povinné roušky v MHD. „Jediné opatření, které by připadalo v úvahu, by byly povinné roušky ve veřejném prostoru v hromadné dopravě,“ uvedla a zároveň dodala, že zatím toto není aktuální.
„Číslo R i počty nakažených začínají růst. Je to dáno variantou BA.4 a BA.5. Převládá varianta BA.5,“ řekl na tiskové konferenci Pavlovic.
Na tyto varianty se nyní zaměřila i pozornost Světové zdravotnické organizace, která před nimi varuje.
Velká proočkovanost
Další vlnu má dle Svrčinové Česko šanci zvládnout bez problémů, a to díky proočkovanosti obyvatelstva.
„Více než polovina českého obyvatelstva se nechala naočkovat a očkování opravdu před těžkým průběhem chrání,“ sdělila přítomným novinářům s tím, že povinné očkovaní není v současné době na pořadu žádného jednání.
„Ministerstvo zdravotnictví vyzývá všechny občany, kteří nemají dokončené očkování tří dávek a mají nějaké zdravotní potíže, aby očkování dokončili,“ řekl Pavlovic.
V okolních zemích čísla rostou až trojnásobně. Francie má například kolem 150 tisíc nakažených denně, Portugalsko pak 20 tisíc. I přesto zůstává Svrčinová optimistická.
„Odezva v nemocnicích není, máme jednotky lidí na jednotce intenzivní péče a několik desítek lidí na běžných lůžkách. Předpokládáme, že opravdu nedojde k zásadnímu navýšení těchto počtů,“ uklidňuje hlavní hygienička.
Zdroj: iDNES, Seznam Zprávy, iRozhlas
Autor: Soňa Jiroutová