Nelegální hledači zelených polodrahokamů dělají těžkou hlavu obyvatelům jihočeských vesnic. Zůstávají po nich hluboké díry a zničená krajina, mnohdy dokonce vyhrožují místním. Policie doufá, že se jí podaří situaci zvrátit pomocí nové taktiky.
Místostarostka Jankova Marie Vaňková popsala Českému rozhlasu momentální situaci. „Vidíte tu hromadu? Tak to je vykopané z toho pozemku, přijedou bagrem a dělají si tady už opravdu, co chtějí,“ ukazuje.
Situace trvá už několik desítek let. Místní obyvatelé jsou při konfrontacích s hledači často verbálně napadáni, nezřídka se setkávají i s výhružkami.
Výkupní cena vltavínů roste, hledačů přibývá
„Západní i východní trhy mají po těchto polodrahokamech poptávku, organizované gangy rotují po nalezištích, nápor je třeba na několik týdnů, když přijedou do Jankova a pak se zase ztratí,“ popisuje starosta Jankova Jan Jílek.
Kromě zničené krajiny trápí Jihočechy také hluboké krátery plné vody, které mohou ublížit zvířatům, ale také dětem nebo turistům.
Dalším negativním faktorem jsou hluboce znehodnocené pozemky. Obec bohužel nemá moc prostředků pro řešení problému.
Starostové postižených obcí úzce spolupracují s policií
Řešením celé situace by podle starosty Janova bylo monitorování a zabezpečení daných lokalit. Policie nedávno úspěšně vyzkoušela novou taktiku zásahu proti nelegálním těžbařům.
„Tyto profesionální skupiny se tam pohybují většinou v noci, kopáči staví hlídky nejen na příjezdových cestách. Použili jsme služební psy a využili toho, že pes dokáže označit kopáče v jámě na několik desítek až stovek metrů. Policisté s vypnutými vysílačkami, telefony, bez baterek se pokusí ke kopáči přiblížit,“ přibližuje jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.
Policisté nabádají místní obyvatele, aby se sami nepouštěli s kopáči do konfliktů a vždy je na místo raději ihned přivolali.
Autor: Aneta Střechová