Hluk v nemocnicích ovlivňuje rekonvalescenci pacientů i výkon personálu, tvrdí tisková zpráva společnosti Ecophon. Ta uvádí, že za posledních 40 let se hlučnost v nemocnicích zvýšila až o 27 %, a to na celkem 72 decibelů. Světová zdravotnická organizace přitom doporučuje pro zotavování maximální míru hluku na úrovni 35 dB, uvádí National library of medicine.
V některých českých nemocnicích se podle tiskové zprávy na akustiku klade důraz. Mezi takové patří například nemocnice v Sokolově nebo Vrchlabí. Na druhou stranu v mnoha nemocnicích tomu tak není. A to kromě pacientů není vhodné ani pro lékaře.
Ti se kvůli hluku nemohou soustředit například při stanovování diagnostik nebo výkonech na sálech. „Zdravotnická zařízení kladou velký důraz na hygienu. Proto se při jejich budování používají převážně tvrdé materiály, jako je kov či keramická dlažba. V takto koncipovaných prostorách ale hluk nemá být čím pohlcen, odráží se od tvrdých povrchů a šíří se nežádoucím způsobem,“ vysvětluje Iveta Králová, manažerka společnosti Ecophon.
Zpomaluje rekonvalescenci a zvyšuje stres
Hluk v nemocnicích má na pacienty negativní vliv v mnoha ohledech. Ruší jejich spánek, který je velmi potřebný pro kvalitní rekonvalescenci. Zároveň ale také zvyšuje jejich míru stresu.
Pokud člověk nemá duševní klid a pohodu, ani jeho tělo se neuzdravuje tak, jak by mělo. Nejohroženější jsou pacienti na odděleních intenzivní péče, těsně po operaci a předčasně narození novorozenci, uvádí Ecophon.
Podle Technického týdeníku existují studie, které dokazují, že kvalitní akustika a minimum hluku v nemocnicích také snižují pravděpodobnost opakování hospitalizace až o 50 %.
Méně hluku však nepomáhá pouze pacientům, ale i zdravotnickému personálu. Akustická studie nemocnice v dánském Hvidovre potvrdila pokles rizika lékařských pochybení po zlepšení akustických podmínek, píše server.
„Na sálech se během ortopedických operací může úroveň hluku vyšplhat až k 110 db. Pro srovnání – takový hluk vyprodukuje sbíječka. Takové zvukové prostředí již škodí sluchu a výrazně zhoršuje jasnost řeči,“ objasňuje Králová.
Jak lze hluk snížit?
Aby se pacientům i lékařům v nemocnici vedlo lépe, existuje několik cest, jak se dá hluk snížit. Jedním ze základů je redukovat zvuky nemocničních přístrojů. Dále by měla zařízení dbát na to, aby byli pacienti od hluku umístěni co nejdále.
Mezi pacienty pak lze umístit také paravány, které kromě redukce hluku pomohou také většímu soukromí každého nemocného. Poslední bod je náročný, podle odborníků se ale vyplatí. Je třeba totiž investovat do rekonstrukce stěn a stropů a zvolit materiály, které pohlcují zvuk.
Hluk v nemocnicích je podle Ecophonu v posledních letech stále větším problémem. Kromě těchto institucí ale trápí například také školy, kde je hlavním důvodem špatného soustředění dětí a stresu kantorů, jak jsme informovali před časem.
Zdroj: Ecophon, Tisková zpráva, Technický týdeník, National library of medicine
Autor: Šárka Cvrkalová