Houby v lesích rostou jako po dešti. Mykologové ale přesto dali nečekané varování

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
houby
Zdroj: Africa Studio/Shutterstock.com

Aktuálně sychravé počasí se postaralo o to, že se v našich lesích houbám daří neobvykle dobře. Což znamená, že houbařům už začala sezóna a mohou vyrazit do lesa. Přesto mykologové ale před jedním problémem varují, informuje o tom CNN Prima NEWS.

Jedním z důvodů, že se letos houbám daří enormně dobře, je ten, že jim přálo počasí. Byly malé výkyvy v počasí a silné vytrvalé deště. Ale mykolog Libor Hejl doufá, že mrazy nepřijdou, což by úrodu hub mohlo ještě pokazit, nicméně i tak se něčeho bojí.

„Napršeno je výborně a nevím, co by to mohlo zarazit. Mrazy už snad nepřijdou. Teď je problém, že třeba v sadech jsou stovky až tisíce hub, ale když prší hodně, začnou plesnivět, protože je vysoká tráva. Jakmile přestane pršet a začne létat hmyz, houby brzy začnou červivět. Je nejvyšší čas vyrazit, protože jsou v prvotřídní kvalitě,“ řekl mykolog.

Dávejte si při sbírání pozor

Letos se dokonce daří i jarním druhům hub, jako jsou kačenky nebo smržovité houby. „Hodně lidí je najde doma na zahradě v mulčovací kůře. Jinak rostou třeba pod jasany,“ vysvětlil mykolog pro CNN Prima NEWS.

V lesích hojně najdeme i čirůvku májovou, která je velice oblíbená v gastronomii díky své jedinečné chuti. „Roste pod růžovokvětými stromy, jako jsou třešně, jabloně a trnky, kde společně s nimi bude i závojenka podtrnka, další výborná houba,“ vysvětluje Hejl.

Mykologové ale veřejnost varují před tím, že některé houby jsou si podobné, přitom jedna je jedlá a druhá jedovatá. Pokud houby skutečně neznáte a nejste si jistí, nesbírejte je. „Podtrnky se skutečně musí sbírat pouze v sadech a parcích, kde růžovokvěté stromy rostou. Tuto houbu byste si totiž mohli snadno splést například se závojenkou jarní, která je jedovatá,“ varuje mykolog.

Pokud houbař najde v lese nějaký pěkný úlovek, pochopitelně se s ním musí pochlubit na sociálních sítích, prostřednictvím kterých mnohým začínajícím houbařům sami mohu i pomoci. „Včera pršelo a dnes zážitek v lese,“ napsala k nalezeným houbám jedna z uživatelek.

Houbaři říkají, kde houby rostou

„Klasické jarní houby jedou. Ruce jsem měl od úlovku vytahané jako opičák. Zavařených deset skleniček, něco málo k večeři a velkou část jsem rozdal. A to jsem ani nebral všechny podtrnky a sírovce, protože bych to neodnesl a ani nevěděl, co s tím,“ dodal další. Je to jednoznačný důkaz toho, že opravdu houby rostou.

Pokud vás zajímá, kde houby rostou, nemusíte zoufat. Houbaři svá „tajná“ místa uveřejňují na nejrůznějších stránkách. Podle Hejla ale houby aktuálně rostou na celém území České republiky.

Autor: Ivan Glaser



Související články