Inflace v listopadu opět vzrostla. Vláda nešetří, kritizuje Kalousek

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
penize
Zdroj: Shutterstock

Inflace v listopadu opět o něco vzrostla. Z říjnové hodnoty 15,1 % se zvýšila podle Českého statistického úřadu o 1,2 %. Vzrůst byl ovlivněn především rostoucími cenami bydlení, energií a potravin. Ceny zemního plynu se zvýšily o 14,1 %, elektřiny o 3,9 %, tepla a teplé vody o 5,5 %.

Ceny potravin vzrostly nejen v obchodech, ale také v restauracích a jídelnách. Dokazuje to i tisková zpráva společnosti Sodexo, podle které se v Praze cena průměrného oběda vyšplhala na 203 korun. Celorepublikový průměr pak byl 179,30 Kč, píše společnost.

„Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu oproti říjnu o 1,2 % a meziročně o 16,2 %. Celková cenová hladina tedy po měsíční pauze opět zrychlila svůj růst. Částečně k tomu přispěla i loňská nižší srovnávací základna, kdy došlo k odpuštění DPH u cen elektřiny a zemního plynu,“ uvádí Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

„V dnešních cenách je již započítán pozitivní vliv vládních opatření na snížení cenové hladiny, ale ani ten nestačil. Inflace by bez vládních opatřeních byla stále někde nad 18 procenty, takže to, co nezaplatí domácnosti, musí vydat na dluh stát a ve výsledku to zaplatíme na daních,“ dodává pro Seznam Zprávy analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin.

Nižší, než se předpokládalo

Ačkoli inflace vzrostla, analytici se podle ČTK shodují na tom, že její nárůst není zdaleka takový, jaký mohl být. Hodně tomu pomohl právě úsporný tarif vlády na energie. Odborníci tak odhadují, že po jeho ukončení v lednu inflace opět zrychlí.

„Meziroční dynamika regulovaných cen v listopadu zrychlí, a to vlivem nízké srovnávací základny loňského roku, v jehož posledních dvou měsících došlo k odpuštění DPH u elektřiny a plynu. To je hlavní důvod námi očekávaného zrychlení celkové meziroční inflace,“ říká analytik Komerční banky Martin Gürtler.

Vláda šetří?

Vláda na jednu stranu lidem pomohla úsporným tarifem a radí jim, jak mají šetřit, na druhou stranu se ale některá ministerstva rozhodla zpříjemnit svým zaměstnancům konec roku a odměnit je poměrně vysokými finančními částkami. Na svém twitteru na to upozornil i Miroslav Kalousek.

„Ministerstva vyplatí svým zaměstnancům mimořádné odměny. Lidem se rozzáří oči radostí, že mohou pojídat plody své práce ústy svých úředníků. Aneb ‚úsporná‘ politika vlády v praxi. Jak mi tady někteří píšete: ‚Vždyť vláda šetří kde může‘,“ uvedl politik.

„Odměny zaměstnanci dostanou diferencovaně podle výkonů. Průměrná výše odměny je 47 410 korun,“ napsala pro iDNES například Dominika Pospíšilová z ministerstva životního prostředí. Ačkoli to, že ministerstva nešetří, se lidem dle jejich reakcí pod článkem i na sociálních sítích nelíbí, kritiky se dočkal i sám Kalousek.

„Heleďte se, pane expředsedo, vnímáte, že děláte totéž jako Klaus a Zeman, tedy zakopáváte svou bývalou stranu? Chápu, že se vám nelíbí, že ministerstva nešetří. Na druhou stranu, v článku jsou informace z JEDNOHO resortu,“ napsal například Kalouskovi pod příspěvkem jeden z uživatelů.

Zdroj: Český statistický úřad, Seznam Zprávy, ČTK, Přehledně24, Twitter, Sodexo

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články