Státy Evropské unie intenzivně pracují na tom, aby se zbavily závislosti na ruských zásobách plynu a ropy. Česká republika však kromě těchto dvou komodit odebírá od Ruska ještě jaderné palivo. Hledaly se tedy možnosti, jak situaci vyřešit. Nyní dle vyjádření Skupiny ČEZ došlo k nalezení jiných dodavatelů jaderného paliva pro Temelín. Dukovany však zatím jiného dodavatele mít nemohou.
Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany se loni podílely na celkové produkci elektřiny 36,6 %, a byly tak největšími výrobci energie.
Temelín změní dodavatele, Dukovany zatím nemohou
V úterním tiskovém prohlášení uvedla Skupina ČEZ, že od roku 2024 bude jaderné palivo do Jaderné elektrárny Temelín dodáváno americkou firmou Westinghouse a francouzskou firmou Framatome. Jedná se o výsledek výběrového řízení, které bylo zahájeno již v dubnu 2020. Tohoto řízení se zúčastnil i aktuální dodavatel – ruská společnost TVEL.
Od roku 2024 bude palivo pro Jadernou elektrárnu Temelín dodávat americká společnost Westinghouse a francouzská společnost Framatome.
Dojde tak k nahrazení dodávek jaderného paliva z Ruska a sníží se naše závislost na zemi, jež je bezpečnostním rizikem pro Českou republiku.
— Petr Fiala (@P_Fiala) April 12, 2022
„Z důvodu diverzifikace byli nakonec vybráni dva dodavatelé, tak aby Skupina ČEZ v budoucnu spolehlivě zajistila plynulou dodávku palivových článků pro reaktory Jaderné elektrárny Temelín, a minimalizovala tak rizika případného výpadku dodávek,“ uvedl dle Novinek mluvčí ČEZ Ladislav Krejčí.
Obě zmíněné firmy jsou předními světovými firmami v oblasti jaderné energetiky. Dodávky paliva by měly trvat přibližně 15 let.
Co se týče Dukovan, zde je situace jiná. Elektrárna má uzavřenou smlouvu na palivo s ruskou společností TVEL až do konce životnosti dukovanské elektrárny. A i kdyby se našla možnost, jak od smlouvy odstoupit, stále zůstává problém v reaktorech. V Dukovanech jsou totiž používány ruské reaktory typu VVER o velikosti 440 megawattů a jiný výrobce tohoto paliva než TVEL zatím není.
Rusko nejspíše ztratí titul energetické velmoci
Rusko se potýká se stále větším balíkem sankcí, které na něj uvalila Evropská unie. Ačkoliv oficiálně Rusko stále uvádí, že žádná ze sankcí mu neškodí, situace je ve skutečnosti trochu jiná. Zejména obyvatelé Ruska cítí velký dopad sankcí a odchod mnoha velkých firem z Ruska.
Pokud budou země Evropské unie úspěšné v nalezení náhradních způsobů dodávek plynu a ropy, bude mít Rusko další velký problém. Bude muset shánět nové země, které mu zajistí odbyt těchto komodit. A to zejména s ohledem na skutečnost, že příjmy ruské státní poklady jsou skoro z poloviny závislé právě na tomto vývozu. Ale možnosti se mu velmi krátí.
„Pro Rusko bude z hlediska dnešního světového energetického trhu nejzajímavější, pokud se obchodně zaměří hlavně na státy Asie,“ uvedl pro deník DW Fernando Ferreira, analytik společnosti Rapidan. Již nyní dodává plyn a ropu do Číny, která je největším mimoevropských odběratelem.
Rusko se dále bude mít možnost zaměřit na Indii. Ta totiž dosud neodsoudila ruský útok na Ukrajinu, a navíc zvýšila od března nákup ruské ropy.
Ohledně plynu to pro Rusko bude těžší, ačkoliv v únoru tohoto roku podepsalo smlouvu s Čínou týkající se právě plynu.
Pro DW pak Margarita Balmacedová, vědecká pracovnice na Harvardské univerzitě, uvedla: „Rusko už nebude energetickou velmocí, kterou je dnes. Ne proto, že by nemělo zdroje, ale jednoduše proto, že nebudou plnohodnotné trhy, kam by své suroviny v dalších letech prodalo.“
Zdroj: iDNES, DW, Novinky, ČTK
Autor: Soňa Jiroutová