Poslanec Jan Farský je už týden ve Spojených státech amerických. Rozhodl se totiž vzdát se svého mandátu poslance a odletět za realizací zahraničního projektu. Jenže mu nastala menší komplikace. Ze zahraničí nemůže ani pomocí notářsky ověřeného podpisu odstoupit ze své funkce, proto bude muset pravděpodobně přiletět zpět do Čech, jak řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek v pořadu Partie televize Prima.
„Fulbrigtova komise podpořila můj projekt How to Transform 250 Years of U.S. Federalism Into a Road Map for the Next 25 Years of the EU, který díky stipendiu dostanu možnost v příštím půlroce realizovat na Oregon State University,“ informoval před časem Farský na svém twitteru.
1/3 Fulbrigtova komise podpořila můj projekt How to Transform 250 Years of U.S. Federalism Into a Road Map for the Next 25 Years of the EU?, který díky stipendiu dostanu možnost v příštím půl roce realizovat na Oregon State University. Je to pro mě obrovská pocta, ale také
— Jan Farský (@JanFar_sky) January 10, 2022
Dodal, že ho podporuje předseda hnutí STAN Vít Rakušan a stejně tak i předseda vlády Petr Fiala. Ačkoli tím porušil smlouvu s koalicí, ve které se píše, že má dát přednost funkci před jinými záležitostmi, například i před studiem, nakonec se skutečně rozhodl odstoupit a odletět do USA.
Logické odstoupení
Dokonce i podle politologů bylo logické, že se nakonec Farský rozhodl k rezignaci na post poslance. Podle Vladimíra Srba z Vysoké školy politických a společenských věd v Kutné Hoře byla rezignace na poslanecký post jediným logickým řešením.
„Rezignace pana poslance Farského je logickým vyústěním celé situace. Poslanec získává volbami mandát v nejvyšším zákonodárném sboru země, složením slibu tento mandát poslanec dobrovolně přijímá. Poslanci nemohou své povinnosti přenášet na kohokoliv jiného, předpokládá se proto, že se budou věnovat svému povolání naplno,“ uvedl Srb pro Přehledně24.
„Odjezd do zahraničí prakticky znemožňuje výkon poslanecké práce – nemůže se setkávat s voliči, které reprezentuje a kteří mu poskytují zpětnou vazbu v jeho politických aktivitách, neúčastní se práce poslaneckých výborů, kde se odehrává nejvíce práce na přípravě nových zákonů, dálkově nelze ani hlasovat,“ dodal.
Myslel si, že se mandátu vzdá z USA
Farský pravděpodobně předpokládal, že bude moci odstoupení ze svého mandátu zařídit i v cizině. Nenapadlo ho, že ani s pomocí notářem ověřeného podpisu to nepůjde. „Jak se český poslanec může vzdát mandátu, když je v cizině, s tím se nepočítalo. Kvůli tomuhle let neplánuje a myslel, že to udělá z USA. Je to asi velký právní problém. Pokud do týdne nenajdeme právnické řešení, tak bude muset přiletět,“ vysvětlil ministr spravedlnosti Pavel Blažek v Partii na TV Prima a CNN Prima NEWS.
Dodal, že ani notářský zápis nemůže v zahraničí nahradit prohlášení před velvyslancem či konzulem. „To ovšem platí při doslovném výkladu zákona. A jde o to, zda poslanec, toho času v zahraničí, nemůže svou vůli vzdát se mandátu projevit jinak než formou notářského zápisu,“ pokusil se ministr vysvětlit problém.
Farský již v minulosti prohlásil, že nechce komplikovat situaci a fungování vlády či hnutí STAN. Podle svých slov se pokusí udělat vše pro to, aby bez komplikace proběhla i jeho rezignace.
Zdroj: CNN Prima NEWS, Twitter, Přehledně24
Autor: Šárka Cvrkalová