Kapacita mnoha škol nestačí. Přišly silné ročníky a je třeba počítat i s dětmi uprchlíků

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
deti skola
Zdroj: Kojin / Shutterstock.com

Ministerstvo školství ve spolupráci s výzkumnou agenturou PAQ provedlo analýzu, na základě které by kvůli silným ročníkům jen v pražských školách mohlo chybět až 2800 míst. Avšak v kontextu celé České republiky bude naopak volných skoro 100 tisíc míst. Školky budou mít kapacitu ještě napjatější. Stát však řešení situace nechává na zřizovatelích škol, což jsou hlavně kraje. Situaci navíc zkomplikují děti uprchlíků z Ukrajiny.

Analýzu okomentovali dva z jejích autorů Štěpán Kmenta a Daniel Prokop. Ti upozornili na určitá rizika a odchylky v číslech. Navrhují například relokaci žáků či rodičovské dávky pro uprchlické matky.

Problém byl již v roce 2020. Tehdy se dle Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) přihlásilo na čtyřleté obory středních škol 69 tisíc uchazečů, což bylo o 4,5 tisíce více než v roce 2019. Pro uchazeče to znamenalo, že zatímco v minulých letech jim stačilo získat z češtiny a matematiky přes 30 bodů, v roce 2020 museli mít minimálně 40.

A již tehdy se počítalo s tím, že silnější ročníky teprve přijdou. Letos se totiž na čtyřleté obory středních škol přihlásilo více než 77 tisíc uchazečů, což je o 8 tisíc víc než v roce 2020.

Problém má zejména Praha

Jak již bylo zmíněno, místa budou chybět ve větších městech, ale celorepublikově budou volná místa k dispozici.

Někteří zřizovatelé se snaží již teď situaci řešit. Například vedení Prahy navyšuje počet míst na gymnáziích tak, že otevírá gymnaziální třídy na průmyslovkách. Tyto třídy mají všeobecné vzdělání se zaměřením odpovídajícím škole, na které byla třída otevřena.

Dle Víta Šimrala se tím kapacita v minulém roce navýšila o 180 míst a v letošním roce o dalších 90.

Třeba Praha 5 se tak rozhodla pro stavbu nové školy. Zde nejdříve panovaly obavy, aby vybraná lokalita nenarušovala chod speciální školy, ale nyní se našlo řešení.

„Speciální škola z ulice Na Cibulkách se přesune do dřevěného pavilonu u základní školy Nepomucká, takzvaného dřeváčku. Tím bude uvolněn prostor Na Cibulkách, aby zde mohla vzniknout plnohodnotná základní škola,“ uvedl Jan Chabr.

Praha 5 tak chce vyřešit kritický nedostatek míst na školách, který se projevil nutností losovat o volná místa.

Situaci zhorší děti uprchlíků

Situaci navíc zkomplikují děti uprchlíků z Ukrajiny, o které se stát také musí postarat. Dá se předpokládat, že nejhorší bude situace v předškolním vzdělávání.

Dle sociologa Štěpána Kmenta, který poskytl rozhovor pro iRozhlas, chybí aktuálně ve školkách 2 370 míst. Co se týče základních škol, zde prý situace není tak zásadní, ale jedná se o regionální problémy. Například v Praze chybí cca 2 800 míst.

Největší problém dle něj budou mít Praha, Brno a Plzeň. Kmenta navrhuje jako řešení relokaci a organizovaný rozvor žáků.

Kmenta dále navrhuje, aby fungoval limit 20 % uprchlíků na třídu a školu, protože by jinak mohlo dojít k tzv. white flight fenoménu. Ten byl popsán v 50. letech v USA, kdy se do té doby „bílých“ škol zapojily děti afroameričanů.

Jedná se o odchod dětí ze škol, kde se nachází ve velkém množství jiná než majoritní skupina. Kmenta vysvětluje, že solidarita Čechů bude samozřejmě klesat a budou mít zájem hlavně na tom, aby se jejich děti dostaly na školu, kde jim bude poskytnuto adekvátní vzdělání. Kmenta vychází zejména z toho, že ukrajinské děti budou vyžadovat více péče a rodiče tak budou mít obavu, zda to není na úkor jejich dětí.

Bude záležet na počtu zapsaných ukrajinských dětí

Dle dalšího sociologa z agentury PAQ Research Daniela Prokopa je však data zatím třeba brát s rezervou. Zatím se totiž z registrovaných uprchlíků přihlásilo k předškolnímu vzdělávání pouze 19,1 %. Ale pokud by došlo k výrazné změně a nakonec by se zapsaly všechny děti ve věku od 3 do 5 let, celkem 61 z 206 obcí s rozšířenou působností by mělo kapacitní problém.

„Kapacity MŠ budou někde řešitelné docela těžko. Máme teď docela silné předškolní ročníky. Myslím, že bude lepší uprchlíky od září pustit do dávkového systému a prostě dát části matek rodičák,“ uvedl Prokop pro TN Nova.

Co se týče základních škol, zatím se přihlásilo 37,8 % z registrovaných uprchlických dětí ve věku do 14 let.

„Pokud do škol půjde zbytek dětských uprchlíků a alokují se se 75procentní efektivitou, bude na prvním stupni ZŠ stále celorepublikově převis asi 61 tisíc míst a 37 tisíc míst na druhém stupni,“ uvádí průzkum.

Zdroj: PAQ Research, Seznam Zprávy, Aktuálně, Respekt, iROZHLAS, TN CZ, Praha IN, Cermat

Autor: Soňa Jiroutová



Související články