Schůze Poslanecké sněmovny jsou nedílnou součástí práce každého poslance. Ne všichni ji však mají jako prioritu. Vidět to je na statistice, kterou na základě volně přístupných dat z Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky sestavil zpravodajský portál CNN Prima NEWS. Nejhůře s docházkou jsou na tom jsou Andrej Babiš (ANO), Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Jana Levová (SPD).
Statistika zveřejněná na stránkách Poslanecké sněmovny neodráží absence poslanců úplně přesně. Zaznamenávají se totiž data o hlasování a nikoliv o přítomnosti. To znamená, že pokud bude poslanec chybět jednou, ale na jednání se bude hlasovat o deseti zákonech, bude mít větší absenci než jiný poslanec, který také jednou nepřijde, ale v ten den se projedná pouze jeden zákon.
Může se taky stát, že daný poslanec hlasovat nechce. To znamená, že fakticky na jednání dolní komory Parlamentu je, ale záměrně si vypne hlasovací zařízení. Poslanci se mohou z jednání také omluvit. Pokud tak neučiní, je v jejich statistice místo omluven uvedeno nepřihlášen.
Na hlasování nejvíce chyběl Babiš
Nejvíce hlasování se nezúčastnil sám premiér Andrej Babiš, a to přesně v 78,7 procentech. 6433 krát byl premiér z hlasování omluven, 550x pak byl nepřihlášen. Negativní postoj Babiše k Poslanecké sněmovně je známý. Několikrát ji označil za „žvanírnu, kde zaznívají pouze kdy a nepravdy“.
I z tohoto důvodu prosazuje předseda hnutí ANO takzvaný klouzavý mandát, který je momentálně na závěrečném schválení v Poslanecké sněmovně. Jeho podobu musí ale ještě schválit Senát. Novela stanovuje, že člen vlády se automaticky vzdává svého mandátu ve sněmovně. To se ale nelíbí opozici. Podle ní se vláda musí zodpovídat dolní komoře, je tedy potřeba, aby tam její členové chodili.
Druhou největší absenci má Karel Schwarzenberg z TOP 09, ten podle CNN Prima NEWS chyběl při 76,6 procent hlasování. Vysvětlil to jeho stranický kolega Vlastimil Válek. „On byl poměrně dlouho nemocný, léčil se v Rakousku. Když Sněmovna zasedala v polovičním složení, tak jsme se dohodli, že tam Karel nebude chodit ze zdravotních důvodů, že se musí počkat, než bude mít očkování,“ řekl pro zpravodajský web.
Trojici největších absentérů uzavírá Jana Levová, poslankyně za stranu SPD. Ta se nezúčastnila 61 procent hlasování. O důvod její absence není nic známo, neboť se redakci Prima CNN NEWS, která se jí ohledně toho pokusila kontaktovat, až do vydání článku neozvala.
Nejméně chyběl Rozvoral z SPD
Naopak na opačném straně spektra stojí poslanci Radek Rozvoral z SPD se svou 99,7 procentní docházkou, Ondřej Babka z hnutí ANO, který nechyběl na 99,2 procent hlasování, a Roman Kubíček taktéž z hnutí ANO, který během druhé vlády Andreje Babiše hlasoval v 99 procentech případů.
Co se týče lídrů politických stran, které jsou v Parlamentu zastoupeny, největší absenci má tedy Andrej Babiš (78,7%), za ním je vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček (61%), dále lidovec Marián Jurečka (33,5%), Vít Rakušan ze STAN (32%), předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (31,2%), předseda Pirátů Ivan Bartoš (28,8%), Petr Fiala z ODS (27%). Velmi aktivní je při hlasování komunista Vojtěch Filip, který chyběl u 28,8% hlasování a předseda SPD Tomio Okamura, který se nezúčastnil 15,8% hlasování.
Autor: Markéta Krejčí