Když se rodiče na rodičovské vystřídají, dostanou více peněz, navrhuje Jurečka. Češi ale zájem nemají

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Marian Jurecka
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Stále více se objevují hlasy, aby se na rodičovské dovolené prostřídali otec i matka. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka chce podle Seznam Zpráv do konce roku předložit úpravu příspěvku s tím, že by více peněz dostali rodiče, kteří se v péči o dítě vystřídají. Mají čeští rodiče vůbec o tuto variantu zájem?

Návrh přitom nevychází z nápadu vlády, ale je součástí povinné směrnice EU work-life balance, kterou Česká republika musí zavést.

Nepřenosné dva měsíce

Jurečka chce předložit návrh, dle kterého by dva měsíce ze stanovené doby rodičovské dovolené byly nepřenosné, a tedy by je mohl vybrat pouze otec.

Vystřídat se na rodičovské sice nebude povinné, ale vzhledem k tomu, že se jedná o nepřenosnou dobu, tak by tato doba propadla.

„V tuto chvíli návrh dopracováváme a chtěli bychom ho v letošním roce dát do legislativy,“ řekl k návrhu Jurečka pro server Seznam Zprávy.

Zatím však není jisté, zda se dané dva měsíce zakomponují do současných 300 tisíc, nebo zda se bude jednat o příspěvek nad rámec této sumy. O tomto rozhodnou experti na sociální věci v následujících týdnech.

„Vedeme finální debatu o tom, jestli to bude přidáno do rodičovské, nebo to bude separátně vyplácená forma podpory,“ potvrdil Jurečka probíhající debaty.

Zvýšení rodičovské s „ale“

Právě toto bude rozhodující pro vyjádření některých koaličních partnerů. Olga Richterová či Markéta Pekarová Adamová nesouhlasí, aby tato doba snížila základ rodičovské.

„Ideální formou by byla dávka obdobná otcovské, tedy ve výši 70 procent redukovaného denního vyměřovacího základu rodiče, který o dítě převážně pečuje. A čerpání by mělo být co nejvíce flexibilní, po dnech, po týdnech,“ uvedla Richterová.

Dvouměsíční nepřenosná doba by mohla vyřešit i debaty o zvýšení rodičovské o 50 tisíc.

„Tato varianta by pro Starosty byla optimální. Když se to zahrne do těchto 50 tisíc, tak to bude motivační i pro otce, aby pár celkově dosáhl až na 350 tisíc,“ řekla pro Seznam Zprávy například Pavla Pivoňka Vaňková.

Mají Češi zájem?

Dle Aleny Křížkové, vedoucí oddělení Gender & Sociologie v Sociologickém ústavu Akademie věd, mají Češi oproti jiným státům převážně názor, že žena má pečovat o dítě a muž pracovat.

„Rodinná politika by neměla konzervovat nastavení, že muž je živitel a žena pečovatelka. Motivace otce využívat část rodičovské u nás jako v jedné z posledních evropských zemí zatím zavedena nebyla,“ dodává Křížková.

Již nyní mají rodiče možnost se na rodičovské střídat dle vlastního rozhodnutí a uvážení, ale nevyužívají toho. Respektive toho využívají v situacích, kdy žena vydělává více peněz.

„Myslím si, že stávající model, kdy si rodiče svobodně vyberou, kdo zůstane s dítětem doma, je naprosto v pořádku. Maximálně to těm, kteří se chtějí vystřídat, nějak usnadnit. Ale rozhodně ne to střídání bonifikovat, nebo dokonce penalizovat. Stát má nechat rodičům svobodnou volbu, ne je jakkoliv do něčeho manévrovat,“ myslí si například Petr, jeden z diskutujících pod článkem.

Jiní zase naráží na to, co bude žena po dobu těchto dvou měsíců dělat.

„Přihlásí se na úřad práce, dostane za dva měsíce podporu v nezaměstnanosti a pak se zase bude dál starat o dítě,“ myslí si diskutující Martin.

Tatínek zvládne péči stejně

Toto téma řeší například i facebooková stránka Mateřská, rodičovská dovolená, jež sdílí příběhy tatínků, kteří se rozhodli zůstat doma.

„Malé dítě potřebuje, aby o něj někdo pečoval, staral se a miloval ho. A vůbec mu nezáleží na pohlaví dané osoby. Fyzický rozdíl je vlastně jen v tom kojení. Ale všichni víme, ať už si o tom myslíme cokoli, že dneska je spousta matek, které z různých důvodů nekojí a dítě hned od začátku pije z lahve. Je v takovém případě žena nějak geneticky disponována k tomu, aby lahev držela lépe než muž? Pochybuji. A tak je to se vším,“ uvádí například jeden z tatínků.

Takových otců je však málo a zbytek je přesvědčený, že péče o děti je práce ženy.

„Žena se o dítě stará od narození, zná jeho projevy a potřeby. Do takto zaběhnutého systému najednou přijde otec, který se má vše naučit? V našem rodinném modelu by to znamenalo, že děti budou celý den sedět u televize a čekat, až se vrátím domů. Kvůli 2 měsícům by se určitě jejich tatínek nesnažil o nějaké změny,“ řekla pro Přehledně24 maminka dvou malých dětí z Písku.

Zdroj: Seznam Zprávy, Facebook, Hospodářské noviny, Přehledně 24

Autor: Soňa Jiroutová



Související články