KOMENTÁŘ: Weby vládních institucí se sloučí pod jedinou doménu. Chvíli to ale očividně potrvá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Ivan Bartos
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Ve webových stránkách vládních a státních institucích se téměř nikdo nevyzná. Každá z nich se prezentuje jinou podobou stránek a nějaké spojení mezi nimi by člověk hledal jen marně. To by se teď ale mělo nově změnit. Ústřední orgány státní správy by měly být sjednoceny pod doménou gov.cz.

Tento text je komentářem autora.

„Dlužíme občanům stát, který působí přehledně, bezpečně a důvěryhodně,“ cituje slova místopředsedy vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše server iDNES. Pokud někdo nechodí na stránky jednotlivých ministerstev denně, vyznat se v nich je opravdu problém.

Ministerstvo pro místní rozvoj má stránku mmr.cz, ministerstvo práce a sociálních věcí pak sídlí na webové adrese mpsv.cz. Oproti tomu ale třeba ministerstvo obrany najdete jako army.cz, ministerstvo zemědělství pak jako eagri.cz.

Jako redaktorka, která z vládních stránek a stránek jednotlivých ministerstev čerpá denně, mohu potvrdit, že přehledné rozhodně v tomto ohledu nejsou. Na druhou stranu si ale člověk na chaos po letech už tak nějak zvykl a obává se, aby změny nakonec neuškodily.

Spolehlivost českých úřadů

Jednou jde v názvu domény o použití celých slov, jindy jen o písmenkové zkratky. „I když lze webové stránky ministerstev na internetu dohledat, dosud se občan nemohl spolehnout, že se za každých okolností nachází na oficiálních stránkách úřadu,“ říká mluvčí Anna Urbanová.

Tato její věta svědčí o spolehlivosti českých vládních úřadů a není se čemu divit, že mají lidé na internetu k novinkám připomínky. „Tak snad k tomu nepustí toho psychopatického autistu, který vyrobil ksicht stránek na registraci očkování proti covidu,“ píše v komentářích na iDNES pan Ondřej.

„Sice o 25 let později, ale lepší než nikdy,“ myslí si uživatel Tomáš. „Tady není o čem – jednotná doména státu zabezpečí, že vždy poznáte, kdy na vás mluví stát, a zamezí nejrůznějším phishingovým podvodům,“ popsal pak Bartoš na svém twitteru.

Věrohodná kopie

Tím ale ve skutečnosti jen připomněl aféru z loňského roku, kdy stránky ministerstva práce a sociálních věcí právě pomocí takzvaného phishingu napodobili podvodníci. Naštěstí se celá situace poměrně rychle vyřešila a k ničemu podobnému by po sjednocení pod jednu doménu prý nemělo docházet.

Podle serveru Lupa předkladatelé návrhu na migraci stránek pod jednotnou doménu předpokládají, že se s první vlnou změn začne už v příštím roce. Zdá se ale, že v mnohém ještě nemají politici jasno, a je tak dost možné, že se celý plán posune.

Vypovídají o tom například i slova Petry Štorkové, ředitelky třebíčské reklamní agentury Atlantic. „Nicméně v případě ‚gov.cz‘ bych se zamyslela, zda je to dobrý a srozumitelný název pro naši populaci. Rozumí doméně a zapamatují si ji, aby ji snadno našli?“ ptá se.

I v případě, že dojde ke sjednocení stránek, na které si budou muset lidé ještě nějaký čas počkat, bude pravděpodobně pro mnoho jedinců srozumitelnost webu záhadou. A ti chudáci, kteří se do té doby naučili orientovat ve zmateném systému, se budou muset učit vše od začátku.

Zdroj: iDNES, Twitter, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Lupa

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články