Covid se čím dál více stává běžnou nemocí. Ministerstvo zdravotnictví nyní chce, aby byl považován za klasický druh onemocnění, u kterého není automaticky nutná sedmidenní izolace. Na základě rizikových faktorů pacienta by pak případnou karanténu určoval lékař.
„Navrhovaná změna reflektuje globální vývoj epidemiologické situace u onemocnění covid-19, která doznala oproti období, kdy byla vytvořena původní vyhláška, zásadních změn,“ píše ministerstvo ve své důvodové zprávě.
Populace podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka čím dál méně nemoc vnímá. A to jak s ohledem na promořenost obyvatelstva České republiky, tak například i ohledně očkování, o které je čím dál menší zájem.
Nakažených přibývá
V České republice bylo v minulém týdnu potvrzeno 6 877 případů nákazy covidem. To je o necelých 1 500 víc než v předchozím týdnu, uvádí CNN Prima NEWS. Došlo také k většímu množství provedených testů, u kterých vzrostl počet o více než 9 %, potvrzuje ministerstvo.
I přesto Válek trvá na tom, že automatická sedmidenní izolace pro lidi s tímto onemocněním je ve většině případů zbytečná. Uvedl, že je jen otázkou několika dnů, než začne platit nová vyhláška, která karanténu zruší.
„Na naší straně hotovo. Pak záleží na tom, jak vyhláška vyjde ve sbírce,“ citují jeho slova Novinky. Covid by tak měl být nově vnímán jako běžná nemoc. Nastavení karantény pak budou mít v rukou sami lékařit, kteří v některých případech mohou izolaci nařídit.
Šlo o peníze, myslí si veřejnost
Lidé jsou na jednu stranu rádi, že se izolace stane minulostí. Nelíbí se jim ale, že ještě před několika měsíci bylo všechno jinak. Veřejnost má proto dojem, že šlo především o peníze.
„Na nejvyšších postech je vyděláno. A tak nějak je covid najednou jen chřipka, což víme od začátku,“ napsal na facebooku například pan Pavel. Uživatel Michal doplnil, že když něco podobného člověk napsal před dvěma lety, byl pomalu ukamenován, najednou to ale jde.
A nespokojenost s ministrem zdravotnictví projevili lidé i na twitteru. „Hlavně už v Česku od zdravotnictví izolujte Válka, jinak se ty škody budou napravovat hodně dlouho,“ napsal pan Otto.
Reagoval tím mimo jiné i na skutečnost, že tři roky koronaviru stály ministerstvo zdravotnictví 18 miliard. Nejvíce se na tom podílely vakcíny, které byly dosud nakoupeny za 14,6 miliardy, uvádí iDNES.
„Ale ale. Lidi, jaký podvod a hrabání peněz? Všichni přece víme, jak byly ulice plné mrtvol a krematoria nestíhala,“ uvedl k situaci s nadsázkou v komentářích pod článkem pan David.
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR, CNN Prima NEWS, Facebook, Novinky, Twitter, iDNES
Autor: Šárka Cvrkalová