Konec maršála Koněva v Praze: Nejprve mu odstranili sochu, nyní ho zbavili čestného občanství

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Konev Marsal
Zdroj: Martin Hykl / CNC / Profimedia

Pražští radní hodlají předložit zastupitelstvu návrh na odebrání čestného občanství sovětskému vojevůdci, maršálovi a hrdinovi SSSR Ivanu Stěpanovičovi Koněvovi. Ten jej získal v roce 1946. Město o svém rozhodnutí informovalo v pondělí v tiskové zprávě.

Maršál Koněv byl oceněn za svůj podíl na osvobození nejen hlavního města Prahy, ale také části Slezka, Saska a Polska. Během komunismu byl prezentován jako hrdina a osvoboditel. Jak se ale postupem času ukázalo, o některých jeho činech se dříve nemluvilo.

O mrtvých civilistech se mlčelo

„Maršál Koněv se stal čestným občanem Prahy kvůli dobovému kontextu a některé jeho činy byly během minulého režimu zamlčovány. Díky současnému historickému poznání ale víme, že šlo přinejmenším o kontroverzní postavu,“ píše v tiskové zprávě pražský primátor Zdeněk Hřib.

Právě Hřib na odebrání Koněvova čestného občanství upozornil také na svém twitterovém účtu.

Svými slovy primátor upozorňuje především na Koněvovo rozhodnutí bombardovat Mladou Boleslav 9. května 1945. Podle historických pramenů tam mělo zemřít 148 civilních obyvatel, a to včetně žen a dětí. Tato skutečnost byla přirozeně během komunismu zatajována.

„Tento, ale i další jeho represivní činy jsou v rozporu s tím, co je od čestných občanů Prahy očekáváno,“ doplnil ještě šéf pražského magistrátu.

Jeho vojsko, které přišlo Prahu osvobodit, navíc dorazilo až po tom, co byla uzavřena dohoda mezi pražskými povstalci a odcházejícím nacistickým vedením.

Působil i v Maďarsku a Berlíně

Příliš dobré jméno neměl sovětský vojevůdce ani jinde v Evropě. Terčem kritiky se stal za účast na krvavém potlačení maďarského povstání, které se uskutečnilo v roce 1956. Také působil v Německu během takzvané druhé berlínské krize, po které následovala stavba Berlínské zdi.

Pražskému magistrátu se rovněž nelíbí fakt, že patřil mezi velmi přesvědčené a militantní komunisty. „Zastával vyhraněné ideologické postoje, nesouhlasil např. s rozhodnutím Nikity Chruščova kritizovat Stalinovy zločiny a odsoudit kult jeho osobnosti,“ píší v prohlášení radní hlavního města.

Titul byl odebrán i Gottwaldovi či Stalinovi

Koněv není ale prvním člověkem ani prvním komunistou, kterému byl status čestného občana odebrán. Město dlouhodobě pracuje na jisté revizi oceněných osobností, na které se snaží koukat v širší perspektivě a ve větších historických souvislostech.

„Čestná občanství udělená před rokem 1990 již prošla určitou revizí – odebrána byla Klementu Gottwaldovi, Gustávu Husákovi a Josifu Vissarionoviči Stalinovi,“ stojí v tiskové zprávě. O návrhu radních bude nyní rozhodovat zastupitelstvo hlavního města Prahy.

Zdroj: Praha, Twitter

Autor: Markéta Mladá



Související články