Policisté pátrali několik hodin po muži, který o sobě naposledy své rodině a známým dal vědět v sobotu. Tři dny o něm nikdo nic neslyšel, jako by se po něm slehla den. Kromě policistů se do pátrání zapojili také psovodi.
S hledáním pomáhali psovodi hasičů Libereckého kraje a také psovodi z Hejnic. Muže ale nakonec našli v úterý dopoledne bez známek života. Přitom právě v úterý na policii zavolal syn pohřešovaného muže, protože s ním naposledy mluvil 3. července. Od té doby nezavolal ani jemu, ani jinému příbuznému.
Pohřešovaného muže trápily osobní problémy
Podle policie pohřešovaný muž v posledních týdnech prožíval osobní starosti, což mohlo vyústit v depresivní stavy. Jeho syn se tak obával nejen o jeho zdraví, ale hlavně o jeho život. Policisté nejdříve hledali ve vytipovaných lesích, kde se mohl muž volně pohybovat.
Navíc se věnoval myslivectví, takže bylo nasnadě, že půjde právě do lesa, kde má klid na přemýšlení. Po poledni ale policisté našli jen tělo, které nejevilo známky života. Smutnou zprávu pak museli sdělit rodině. Jak uvedla tn.cz, v oficiálním prohlášení policie stálo: „Pátrací tým bohužel dnes dopoledne objevil v lokalitě pod Raisovou vyhlídkou na Turnovsku pohřešovaného muže bez známek života.“
Pohřešovaných jsou po celém Česku stovky. Mezi poslední mediálně „známé“ patří příběh Tomáše z Brna, který se začal pohřešovat již v dubnu. Ani po několika týdnech nebylo jasné, jestli je Tomáš naživu, protože o něm neměla žádné informace ani jeho rodina, ani policie.
Jeho tělo nakonec vydala řeka Svratka, ve které ho našli potápěči. Na sociálních sítích se ve spojení s ním mluvilo také o drogách, do kterých mohl být mladík zapletený, protože se přátelil s klukem, který v nich „jede“. Podle policistů se ale nestává často, že by pohřešované dítě našli mrtvé. Drtivá většina z nich se vrátí v pořádku domů již po několika dnech.
Děti i dospělí se „ztrácejí“ z různých důvodů
Policistům se při hledání pohřešovaných dětí většinou podaří malé či větší cestovatele najít. Jako příklad uveďme dva bratry z Hodonínska, kteří se ztratili na konci května. Hoši ve věku 10 a 12 let byli naštěstí v pořádku vypátráni a vrátili se domů. Statistiky ukazují, že se každý rok ztratí asi 1400 dětí.
Kriminalisté se poté do pátrání vydávají okamžitě, protože rozhoduje každá minuta, zvlášť pokud jde o malé dítě. Často ho najdou do několika hodin. Jan Rybár nedávno uvedl, že v databázi každý rok zůstane jedno až tři nezvěstné děti, což značí vysoké procento úspěšnosti.
Děti útěkem z domova řeší osobní problémy nebo krize v domácnosti. Některé se chtějí opakovaně dostat na svobodu z různých ústavů. Mezi důvody útěku patří nejčastěji výsledky na vysvědčení, neopětovaná láska nebo zrada přítele. Policisté tak apelují na rodiče, aby se svým dětem věnovali a dali jim najevo, že se jim mohou svěřit se všemi problémy, které je trápí.
Několik zmizení mají na svědomí únosci, těch ale není mnoho. V takovém případě policie prověřuje všechny možnosti. Čas tu hraje tu největší roli, protože čím dříve se případ nahlásí policii, tím je větší pravděpodobnost, že pohřešovaného najdou. Většinou tak rodiče jednají až po vyčerpání všech možností hledání – příbuzní, kamarádi, učitelé.
Autor: Raina Tomanová