Kontroly ministerstva financí na čerpacích stanicích odhalily, že marže distributorů významně stouply. Chystá se proto cenová regulace

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
benzin
Zdroj: Shutterstock

Na základě kontrol, které provedlo ministerstvo financí, bylo zjištěno, že marže čerpacích stanic v červenci významně stouply. Ministerstvo proto připravilo cenovou regulaci, kterou zavede dle dalšího vývoje cen.

Marže dle dat ministerstva stoupla u Dieselu na 5,4 Kč za litr a u Naturalu 95 dokonce na 5,6 Kč za litr.

Marže za červenec vzrostly

Kontroly odhalily, že čerpací stanice využily situace k tomu, aby navýšily své marže. Ministerstvo proto podá podnět k prošetření nastalé situace na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), a to z důvodu podezření na kartelovou dohodu mezi některými sítěmi čerpacích stanic.

Toto podezření vyplývá z dat, dle kterých některé stanice měly podobné, nebo dokonce totožné ceny paliv. Navíc výše těchto cen nereflektovala pokles cen ropy a paliv na světovém a evropském trhu.

„Každých třináct kilometrů je veřejná čerpací stanice. Musím odmítnout podezření na kartelovou dohodu při takto vysokém konkurenčním trhu čerpacích stanic,“ odmítl podle České televize jakoukoliv formu dohody mluvčí České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula.

Podle předsedy Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček se však jednalo o kompenzaci za předchozí měsíce, kdy byly marže naopak velmi nízké, píše Česká televize.

„Z výsledků našich kontrol ani z připravených opatření nemám radost, ale pro takto extrémní navýšení červencových marží u benzínu i nafty skutečně nemám pochopení. Rozumím argumentu kompenzování nízkých červnových marží, které byly pod průměrem loňského roku, ale rozhodně ne tímto způsobem. Považuji to za zneužití prázdninové sezóny, kdy řidiči na dálnicích jednoduše neměli jiné řešení, než drahé palivo tankovat. Na některých místech přitom byly benzín i nafta v červenci nejen nepřiměřené drahé, ale také se v mnoha případech prodávaly za stejné ceny, což rozhodně necháme prověřit,“ uvedl ke kontrole ministr financí Zbyněk Stanjura.

Ten dále dodává, že je „ropa i z důvodu globálního ochlazení ekonomiky levnější než na začátku války, ale ceny pohonných hmot na to u nás dostatečně nereagují“. Upozornil také na skutečnost, že vysoké ceny paliva se promítají do celé ekonomiky. Společně s výrazným nárůstem cen energií pak významně ovlivňují výši inflace.

Chystaná regulace

Regulace, kterou ministerstvo chystá, by měla stropovat maximální výši marže čerpacích stanic a maximální výši ceny u distributorů pohonných hmot.

„V současnosti MF zaslalo návrh cenové regulace České asociaci petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) a Unii nezávislých petrolejářů, aby se mohly na případnou regulaci technicky připravit,“ uvádí ministerstvo na svých stránkách.

Kromě této regulace chce ministr Stanjura jednat také o prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzín. Dodal, že by rád otevřel otázku trvalého snížení této daně a upozornil na skutečnost, že například v Německu odpovídá nejnižší sazba té, kterou máme v Česku zavedenou nyní.

Zdroje: Ministerstvo financí ČR, Česká televizeTwitter

Autor: Soňa Jiroutová



Související články