Již osmý den po sobě lze zaznamenat nárůst nových případů onemocnění covid-19. Poprvé od začátku srpna, kdy vrcholila letní vlna, denní počet nakažených překonal 3000. Počet osob, které musely být v souvislosti s onemocním hospitalizované, narostl oproti víkendu o několik desítek na 728. Osob ve vážném stavu je stále přibližně stejně, a to kolem 30.
V Česku aktuálně neplatí žádná nařízení, ale ministerstvo zdravotnictví opakovaně doporučilo používání respirátorů ve zdravotnických a sociálních zařízeních.
Roste incidenční číslo
Že vlna covidu opět zesiluje, ukazuje také incidenční číslo, které stanovuje počet nakažených za posledních 7 dní přepočítaný na 100 tisíc obyvatel. Toto číslo vzrostlo ze 102 na 123, jak vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví. Nejhůře je na tom aktuálně Královehradecký kraj s incidencí 148.
Čísla ukazující počet provedených testů také ukazují nárůst. Indikované testy, kdy došlo ke kontaktu s pozitivní osobou, se pohybují kolem 19 %. Nejpočetnější skupinou jsou lidé s příznaky onemocnění, kteří se na počtu testů podílejí 30 %.
Dle statistiky bylo v Česku od března roku 2020, kdy se zde poprvé onemocnění objevilo, potvrzeno přes 4 miliony pozitivních případů, připomíná ČTK. Toto číslo však nezahrnuje reinfekce, kterých je v současné době přes 316 tisíc.
Testování zdarma nebude
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek avizoval, že by od podzimu mohli lidé mít nárok na 1 antigenní test měsíčně zdarma. Nyní ministerstvo uvedlo, že testy zdarma nebudou a i nadále tak budou mít lidé test proplacený pojišťovnou pouze na základě žádanky.
„Rozšířili jsme množství zdravotnických profesí, které budou moci test indikovat. To, co jsme znali z předchozích dvou let, kdy se testovalo všude možně, tak to už nebude,“ uvedl podle Novinek Válek s tím, že seznam těchto profesí bude zveřejněn snad během září.
Očkování a paxlovid v boji proti pandemii
Jedinou ochranou je dle odborníků očkování, které má v Česku přibližně 6,89 milionů lidí. Aktuálně probíhá očkování posilující látkou, kdy si lidé mohou vybrat, zda chtějí přeočkovat původní vakcínou nebo novou, která by měla být účinná i proti variantě omikron.
„V centrálním rezervačním systému naleznete označení těchto vakcín pod názvem Pfizer 2022, případně Spikevax/Moderna 2022. Pouze to indikuje, že je na očkovacím místě tato vakcína k dispozici, nikoliv že touto vakcínou musíte být očkováni. Finální rozhodnutí o tom, jakou očkovací látku podat, je vždy na lékaři,“ uvedl podle České televize k organizaci očkování náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.
Aktuálně dorazila do Čech i první várka antivirotika paxlovid a dle Válka bude dostupný v lékárnách do 14 dní.
„Zdržení dodávek je způsobeno tím, že jsme vyjednávali takové podmínky, abychom dostali a zaplatili jen množství, které spotřebujeme. To se povedlo. Nebudeme tak muset likvidovat a platit nespotřebovaná léčiva,“ vysvětlil podle Novinek už v minulém týdnu ministr Válek, proč je například na Slovensku antivirotikum dostupné již měsíc.
Paxlovid bude na předpis od lékaře a bude předepisován těm, kterým bude hrozit těžší průběh nemoci.
Zdroj: ČTK, Ministerstvo zdravotnictví, Novinky, Česká televize
Autor: Soňa Jiroutová