Komunisté včera odřekli toleranci vládě Andreje Babiše. O tom, proč a jak k tomu došlo, promluvil její předseda Vojtěch Filip pro iRozhlas.cz. Dohodu o toleranci menšinové vlády ANO s ČSSD vypověděla KSČM po třech letech. Podle Andreje Babiše (ANO) ale není pravděpodobné, že by tento akt ohrozil další práci vlády.
První problémy se okolo této dohody začaly objevovat již na konci minulého roku. Komunisté si vynutili odebrat 10 miliard z rozpočtu ministerstva obrany a vložili je do rozpočtové rezervy.
Vláda ale polovinu z rezervy vrátila obraně již na počátku ledna, druhých pět miliard pak poslala armádě na konci března.
Rozhodující rozkol však vidí Filip v tom, že vláda, ačkoliv to několikrát slibovala, nestihla projednat vznik banky, která má být v rukou státu. Tak jako to je například ve Francii nebo v Německu.
Její založení je ještě před podzimními volbami nereálné. Předseda komunistické strany je přesvědčen, že jeho strana pro návrh udělala maximum. Zbytek už podle něj mohla učinit pouze vláda.
Dalším problémem bylo opakované odkládání sjednocení Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra a Vojenské zdravotní pojišťovny, které komunisté prosazovali. Ani to se ale projednat nestihlo.
„Hřebíčkem do rakve bylo středeční hlasování o pevném zařazení zákoníku práce s pěti týdny dovolené, kdy hnutí ANO nehlasovalo a dalo jinou prioritu, přestože to bylo součástí dohody o toleranci,“ uvedl pro iRozhlas.cz.
KSČM tedy vypověděla toleranci vládě, ale sama vládu shodit nechce. Dokonce nemá zájem ani jednat s ostatními opozičními stranami o vyslovení nedůvěry. Pokud by ale někdo hlasování vyvolal, bude hlasovat pro konec kabinetu.
„Ve Sněmovně budeme hlasovat podle toho, co je předloženo, nikoliv podle toho, kdo to předložil. Pokud bude návrh součástí našeho programu, tak ho podpoříme – třeba v oblasti náhrad, podpoříme i návrhy, které souvisí s naším programem v oblasti sociálně-ekonomické, podpoříme i nízkouhlíkový zákon nebo novelu zákona o České národní bance i otázky kapitálového trhu,“ uzavřel pro iRozhlas.cz Vojtěch Filip.
Autor: Markéta Krejčí