Ministr kultury se na tiskové konferenci v Lidovém domě kriticky vyjádřil proti návrhu podmínek pro rozvolňování kulturních akcí, který získal od ministerstva zdravotnictví. Návrh se mu zdá diskriminační. Uvedl to na tiskové konferenci. Záznam z ní lze nalézt na facebooku sociální demokracie.
Návrh dostal o víkendu od ministerstva zdravotnictví. „To, co jsem dostal, je pro mě naprosto nepřijatelné,“ uvedl Zaorálek.
Nesouhlasí zejména s nutností podstoupení PCR testu před návštěvou kulturní akce. Vadí mu hlavně finanční náročnost. Jeden test totiž pro samoplátce stojí 1 500 Kč. Pojišťovny jej hradí pouze v případě důvodného podezření na nákazu novým koronavirem.
Kultura bude jen pro bohaté a seniory, varuje ministr
Aby bylo možné kulturní akce umožnit už v květnu, muselo by podle Zaorálkovy interpretace návrhu být v ČR do 100 nově nakažených na 100 000 obyvatel. V červnu by počet nakažených mělo klesnout na 75 na 100 tisíc obyvatel, v červenci na 50 na 100 tisíc obyvatel, během srpna 25 na 100 tisíc obyvatel.
„V květnu by bylo možné venku pořádat akci, kdybyste měla PCR testy a další hygienická opatření, pro 500 lidí při incidenci 100 na 100 tisíc. Když použijete antigenní testy, tak máte dovoleno pouze 40 lidí. To vám nikdo pořádat nebude. Žádné divadlo ani koncert se nedá pořádat pro 40 lidí, takže antigenní testy jsou k ničemu,“ zlobil se ministr kultury.
„Je to podle mě naprosto nefér, aby jediná kultura měla akce pouze na PCR testy. Protože je jednoduchá otázka, kdo to zaplatí,“ uvedl Zaorálek.
„Já prostě nechci, aby tady byla kultura buď pro bohaté nebo pro ty starší očkované, aby třeba mladší lidi nemohli chodit na kulturní události prostě proto, že si to nebudou moci dovolit,“ dodal.
Když PCR testy, tak zdarma, říká Zaorálek
Na nutnost testování PCR testy by Zaorálek přistoupil v případě, že by i tento druh testů hradily zdravotní pojišťovny. „Vím, jak vypadá situace u sousedů, jak vypadá v Rakousku, v Německu, ve Francii, kde jsou dnes čísla o něco horší než u nás, a přesto, když vám řeknu, jak uvolňují ve Francii, v Rakousku, tak zjistíte, že tam to uvolňování dává daleko větší šanci pro pořádání akcí vevnitř než u nás,“ uvedl.
„Není důvod, aby v České republice kultura byla zavřená, když jinde už může fungovat,“ trval na svém ministr kultury. Dodal také, že ministerstvo zdravotnictví má od pořadatelů konkrétní informace, za jakých podmínek mají kulturní akce smysl. „Je to ale jako mluvení do dubu,“ zlobil se Zaorálek.
Ministr chce, aby o podmínkách pro rozvolnění kultury vláda diskutovala ještě v pondělí. „Do čtvrtka máme možnost dojednat model, který bude fér,“ dodal Zaorálek.
Uvedl také, že výdaje na opětovné nastartování kultury budou vyšší, než se předpokládalo. Na kompenzacích by podle něj musel stát vyplatit zhruba 1,5 miliardy korun navíc.
Upozornil také na to, že nový systém rozvolňování pomocí šesti balíčků v podstatě znamená, že by se kultura mohla začít vracet do normálu až během podzimních měsíců. „Tohle mi připadá jednoznačně vůči kultuře diskriminační,“ uvedl ministr kultury.
Autor: Aneta Střechová