Prvnímu člověku u nás byl podán lék bamlanivimab, jenž by měl chránit před závažným průběhem nemoci COVID-19. Dostala jej pacientka, která se léčila v pražské Thomayerově nemocnici. Žena již byla propuštěna bez komplikací domů.
Lék bamlanivimab by měl pomoci lidem, u nichž je velké podezření na závažný průběh onemocnění způsobený novým typem koronaviru. Týká se to i pacientů s rizikem úmrtí.
Stačí jej podat jen jednou. Musí to však být co nejrychleji
To, jak lék funguje, popsala pro Radiožurnál přednostka pneumologické kliniky Martina Vašáková.
„Pokud je protilátka aplikována a potká koronavirus, dokáže mu zabránit vstupu do buňky a umožní imunitnímu systému, aby ho odstranil dřív, než napadne plicní tkáň.“
Vašáková dále řekla, že lék je ideální pro nakažené s minimálními příznaky, kteří však spadají do rizikové kategorie a je u nich pravděpodobná varianta pozdější hospitalizace.
Aby byl lék účinný, musí být podán co nejrychleji po nakažení, což není vždy snadné podchytit. Bamlanivimab ale stačí podat jen jednou.
Dle výrobce snižuje riziko hospitalizace a úmrtí o 70 procent. Ředitel Thomayerovy nemocnice Zdeněk Beneš jej vidí slibně, dokonce ho označil za možný průlom v léčbě, jak informoval iRozhlas.cz.
Pětinásobná dávka je na cestě. Nemocnice je připravena se podělit
Žena, která jej dostala jako první, byla již propuštěna domů. Neměla žádné komplikace. Lék mají v nemocnici nyní k dispozici pro 500 pacientů.
Počítá se ale s další dodávkou příští měsíc, která by měla dorazit v pětinásobném množství. Ta nebude určena striktně pouze pro pacienty Thomayerovy nemocnice.
Nemocnice je totiž připravena se podělit s dalšími zařízeními, pokud o lék budou mít zájem a budou pro něj mít vhodné pacienty.
Vašáková nicméně podotkla, že Thomayerova nemocnice se nespoléhá jen na léky objednané z ciziny, ale aktivně se zapojila do vývinu vlastní medicíny ve spolupráci s vědci a lékařskými fakultami.
Autor: Šárka Blahoňovská