Čeští lékaři s příchodem velké vlny Ukrajinců do Čech očekávají v některých ohledech velký nárůst pacientů. Asi nejvíce ze všeho děsí odborníky tuberkulóza. Podle plicních doktorů tak bude potřeba zvýšit zásoby testů, vakcín i dalších léků právě na tuto nemoc.
Ukrajinci podle Deníku N docházejí prozatím k doktorům především s běžnými nemocemi, mezi které patří chřipka a nachlazení. Na kongresu lékařů bylo ale upozorněno, že je třeba, aby každý doktor ihned rozpoznal nemoci, které se u nás běžně tolik nevyskytují.
K nim mimo záškrtu patří právě třeba i TBC. „V první řadě musíme řešit akutní problémy. Děti přicházejí s běžnými onemocněními, která vidíme u nás, ať už jsou to nachlazení, vysoké teploty, průjmy, nebo celková vyčerpanost,“ uvedla předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.
„Jak byli dlouhou dobu v nějakém stísněném prostoru, v blízkém kontaktu s lidmi, třeba v tom přeplněném vlaku, tak se tam šířily úplně běžné, většinou virové infekce,“ doplňuje její slova předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý.
Lidé na TBC umírají
U nás se dříve proti tuberkulóze plošně očkovalo. Ačkoli dnes není očkování povinné, většina lidí ho u nás má. U Ukrajinců to ale neplatí.
„Musíme být obezřetní, protože na Ukrajině je podstatně vyšší výskyt tuberkulózy, jsou tam i kmeny odolné vůči lékům na tuberkulózu a lidé tam na tuberkulózu i umírají, takže plicní lékaři se toho velmi bojí,“ vysvětlil Dlouhý.
Ukrajina má podle informací ČTK čtvrtý nejvyšší počet případů TBC v Evropě. V roce 2020 jich bylo přes 17 tisíc. V Česku to přitom ve stejný rok bylo pouze 374 případů. Navíc asi třetina případů v České republice jsou dlouhodobě právě cizinci.
„Nyní do Česka a potažmo Evropy proudí většinou ženy a děti, a je tedy velmi těžké odhadovat budoucí vývoj stavu nemocných,“ říká Jiří Wallenfels, vedoucího Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou Fakultní nemocnice Bulovka.
Riziková země
V současné době je podle lékařů situace kritická. Podle nich totiž bude na TBC nedostatek léků, a je proto třeba se předem lépe zásobovat.
„Bohužel Ukrajina patří k zemím, které řadíme mezi rizikové, co se výskytu tuberkulózy týče. Vzhledem k tomu, že z Ukrajiny utekly více než tři miliony lidí, lze předpokládat, že statisíce najdou nový domov v Česku,“ říká předsedkyně odborné společnosti plicních lékařů Martina Koziar Vašáková.
Vláda o zvýšení objednávek léků na TBC bude podle všeho brzy jednat.
„Objem našich objednávek odráží situaci v Česku. Ta se nyní změnila, je třeba se tomu přizpůsobit. Nebude to hned, firmy obvykle plánují výrobu na rok dopředu a nebude jednoduché rychle navýšit kapacitu,“ dodává Vašáková.
Autor: Šárka Cvrkalová