Někdo s největší pravděpodobností nějakým zakázaným pesticidem otrávil ve Středočeském kraji tři jedince chráněného motáka pochopa a i jednoho havrana. Policie případ vyšetřuje. Ornitologové letos nalezli 50 otrávených ptáků, už teď je to více než za celý minulý rok. Píše o tom Mladá fronta DNES.
Čirou náhodou našli otrávené ptáky kolemjdoucí na procházce 19. dubna nedaleko obce Krakovany. Přitom už se v letošním roce jedná o několikátý takový případ otráveného dravce, kteří jsou povětšinou na našem území vzácní.
Traviči používají zakázané jedy
„Nálezce oznámil mrtvou samici motáka pochopa, kterou ale ještě ten den z místa někdo odklidil. V úterý jsme ve vzdálenosti asi sta metrů našli na louce dva další mrtvé motáky, samce a samici, u zbytků bažanta. V blízkosti byl ještě mrtvý krkavec velký,“ uvedla psovodka Klára Hlubocká z České společnosti ornitologické. Ta k vyhledávání uhynulých zvířat používá vycvičené psy.
Podle všeho celou věc psovodka ihned oznámila na policii s informací, že s největší pravděpodobností byl použit jed karbofuran. Jedná se o nejčastěji používanou látku traviči. Ta už se nesmí několik let používat na celém území Evropské unie.
„Dravci byli v poloze typické pro otravu. Měli zaťaté pařáty a roztažená křídla, jak umírali v křečích. O dalších sto metrů dál byl mrtvý krkavec velký. Ten už byl výrazně staršího data úmrtí, pod ním byli mrtví brouci, kteří rovněž ukazují na otravu,“ promluvila o nálezu Hlubocká.
Včetně posledních nalezených kusů se nahlásilo na našem území 54 otrávených ptáků. Podle ornitologické společnosti je to už momentálně o dost více, než kolik bylo objeveno uhynulých jedinců minulý rok, jak píše iDnes.cz.
Většinou lidé objeví ty druhy ptactva, které jsou na našem území chráněny, protože jsou jejich počty i nižší. „Mezi úhyny je například deset vzácných luňáků nebo orel královský, který patří k nejohroženějším dravcům Evropy,“ píše deník.
„Motivaci na usmrcení srstnatých a pernatých dravců mají zpravidla nájemci honiteb. Další skupinou jsou chovatelé holubů či drobného zvířectva nebo majitelé rybníků, kteří tímto způsobem hubí vydry,“ vyjádřila se Hlubocká.
Travičům hrozí až 5 let vězení
Podle některých odborníků stojí za vyšším nárůstem případů objevených otrávených ptáků i fakt, že vzhledem k současné koronavirové situaci chodí lidé více do přírody. Mohou si tak všimnout mrtvých zvířat více, než je obvyklé.
V případě usvědčení hrozí travičům klidně až 5 let vězení. U nás je to ale spíše jen teorie, protože na praxi moc nedojde. Podle ornitologů v České republice ještě nebyl nikdy nikdo odsouzen ani jakkoliv jinak potrestán.
Autor: Ivan Glaser