Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka chce prosadit dřívější odchod do důchodu pro některé profese. Jednat by se mělo o osoby, které dělají práci nebezpečnou, například záchranáři či hasiči, ale také o ty, kteří pracují v náročných podmínkách a jejich zdraví ohrožuje prach či nadměrný hluk.
Jurečka by rád zkrátil u těchto lidí nutnou dobu pojištění z 35 na 25 let. Podle České televize se na plánu aktivně pracuje a pokud vše půjde dobře, mohl by být nový zákon prosazen už v příštím roce. Všichni lidé pracující v profesích takzvané čtvrté kategorie by tak měli právo odejít do důchodu dříve.
Příkladem je podle České televize záchranář, který i ve svých 60 letech pracuje jako řidič záchranné služby. Profesi dělá už 27 let a do důchodu může odejít až za 5 roků. Práci sice stále zvládá, přiznává ale, že je na něm věk znát a před pár lety to bylo úplně jiné.
8 až 9 tisíc lidí
Pokud by byl návrh prosazen, měl by se dřívější odchod do důchodu týkat zhruba osmi až devíti tisíc lidí. Podle Novinek by mělo platit pravidlo, že za 10 let takovéto náročné práce by se důchodový věk snížil zhruba o rok.
„Bude se rozhodovat na základě toho, jak ten určitý člověk byl zatížen při své profesi těmito aspekty, které znamenaly extrémní zátěž pro onoho člověka na určitém pracovišti. Proto nelze úplně jednoduše říct, na tohoto a tohoto se to bude vztahovat,“ říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Souhlasí s ním i bývalá ministryně financí Alena Schillerová. „Tady je celá řada profesí, kde ti lidé nejsou schopní do 65 let pracovat,“ tvrdí. Dodává ale, že doufá, že celou věc vláda konzultuje také s s odbornými profesními svazy.
Jak píše web České důchody, kromě záchranářů by měli dříve odcházet podle tohoto návrhu do důchodu také například horníci, svářeči a páječi, brusiči kovů, lidé pracující v laboratořích, zedníci či kováři. Dále všichni, kdo pracují s nebezpečnými látkami.
Maximálně o pět let
V současné době mohou do důchodu odejít dříve pouze horníci. O to, aby lidé z náročných profesí mohli chodit dříve do penze, usilovalo ministerstvo práce a sociálních věcí již v minulém volebním období. U koaličního hnutí ANO ale návrh neprošel.
„Zdravotničtí záchranáři jsou prakticky permanentně vystaveni zvýšené psychické zátěži, stresu, proto jejich činnost považujeme za rizikovou, a to i s ohledem na skutečnost, že jsou jedinou ze základních složek Integrovaného záchranného systému, která nemá zvláštním zákonem stanovený nárok na výsluhový příspěvek,“ sdělila Právu k návrhu mluvčí MPSV Eva Davidová.
Důchodový věk se však bude moci podle jejích slov snížit maximálně o šedesát kalendářních měsíců, tedy o pět let. „Zápočet směn bude možné provést zpětně, a to od roku 2001,“ doplnila závěrem.
Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Novinky, Česká televize, České důchody
Autor: Šárka Cvrkalová