Lidé si během pandemie pořizují zvířecí miláčky. Lékaři řekli, zda to je dobrý nápad

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Pes
Zdroj: Shutterstock

Již přes rok se lidé snaží žít s koronavirem za zády. Není divu, že se to podepisuje na jejich zdraví. Strach, nervozita i sociální izolace. Mnoho lidí to vyřešilo tím, že si pořídilo domácího mazlíčka. Podle lékařů i psychologů nemohli udělat lépe. Ty největší výhody soužití se psem přinesl server Lidovky.cz

Pořídit si psa v době koronavirové krize napadlo nejednoho člověka. A je to dobře. Podle Zorana Nerandžiče z Kliniky rehabilitačního lékařství Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty UK jsou psi ideální způsob, jak zahnat pocit samoty, a to nejen v době pandemie.

Domácí zvířata v roli terapeutů

„Starší lidé bývají náladovější, a proto hůř navazují kontakty. Mnohdy pak mívají pocit, že už o ně nikdo nestojí,“ vysvětlil doktor Nerandžič pro Lidovky.cz. Pes nebo kočka jsou pak ideálním společníkem. Starší lidé mají zase pocit, že je někdo potřebuje a že je má někdo rád, přestože nemají zrovna dobrou náladu.

S tím souhlasí i další oslovená lékařka, psycholožka Marta Boučková, která v domácích zvířatech vidí benefit pro celou rodinu. „Jakmile je domácí mazlíček označen za parťáka, stává se plnohodnotným členem rodiny, který rozhodně rodinu obohatí, oživí a nějakým způsobem zaktivizuje, “ uvedla.

Psi dokáží často stmelit rodinu a mohou jí pomoci i lépe fungovat. Rodina se totiž dělí nejen o radost, ale i o starost. Péče o psa pak lidi naučí, jak spolu mluvit a především jak se spolu domluvit. Procházka se psem může působit vyloženě terapeuticky. Vědecké studie navíc potvrzují, že hlazení zvířecí srsti vyplavuje oxytocin, hormon lásky.

Lidé by si však měli uvědomit, že pořízení si psa či kočky je velký závazek, který do značné míry ovlivní jejich dosavadní život. To potvrzuje i veterinární lékařka Martina Načeradská pro Lidovky.cz. „Mnozí lidé si myslí, že se pes přizpůsobí jejich životnímu stylu. Ve skutečnosti by naopak měli svůj životní styl přizpůsobit svému čtyřnohému společníkovi,“ upozornila.

Pes znamená pohyb

Nejtěžší je to samozřejmě, když si člověk pořídí štěně, které ještě nemá plně rozvinuté hygienické návyky. S tím musí páníček ven téměř každou hodinu. Čtyřnohého mazlíčka je také třeba socializovat, tedy chodit na procházku s jinými psy či navštěvovat psí hřiště. Jedná se účinnou prevenci potenciálního agresivního chování v dospělosti.

Nutnost chodit se psem pravidelně ven kvitují také praktičtí lékaři. I s dospělým psem se musí ven alespoň třikrát denně, a to za každého počasí, a i když se člověku zrovna nechce. Je to jeden z nejúčinnějších způsobů, jak motivovat lidi k chůzi, což přináší celou řadu zdravotních benefitů.

„Díky pravidelnému pohybu se snižuje krevní tlak a zlepšuje látková výměna,“ říká doktor Nerandžič pro Lidovky.cz Psa by doporučil pro lidi s cukrovkou, po mozkových příhodách či po prodělaném infarktu. Tito lidé potřebují pravidelný pohyb, který však nebude příliš náročný. Na to je chůze se psem ideální.

Autor: Markéta Krejčí



Související články