Vzhledem k tomu, že během koronavirových opatření muselo být mnoho lidí doma, rozhodli se to řešit tak, že si pořídí psa. Jenže to podle kynologa a psychologa psů Rudolfa Desenského není moc rozumné. Spousta lidí si totiž pořídí čtyřnohého miláčka, aniž by věděli, co všechno to obnáší. Řekl to pro pořad Interview na CNN Prima NEWS.
Podle kynologa dnes mají psa i ti, kterým by nedal ani křečka. „Lidé neví, jak mají psa socializovat. Mnohdy to ani během koronaviru nejde, neboť se lidé vyhýbají ostatním,“ poukázal Desenský. Jedná se dle něj o největší problém.
„Dlouho to nešlo, a za rok a čtvrt tak máme generaci asociálních psů. To se projevuje tím, že se bojí ostatních a všeho neznámého,“ vysvětlil kynolog v pořadu. Sám řekl, že lidé zkrátka nevědí, do čeho jdou, když si psa pořizují. Někteří lidé mu i volají, protože si neumí poradit s tím, proč jim pes okusuje nábytek či dělá loužičky.
Místo temperamentu koukáme na vzhled
Dalším problémem je, že lidé vybírají psa podle toho, jak se jim líbí a zcela přehlíží jeho temperament. „Musí sedět podmínkám, ve kterých žiju. Když mám doma pět dětí, tak si nepořídím trhače, ale kliďase. Pokud si chci vzít psa z útulku, tak si vezmu toho nejklidnějšího,“ řekl Desenský.
Odborník také apeluje na to, aby si lidé s výběrem nechali poradit od odborníků. Kolikrát nezvladatelného psa dají i babičce, která se psem už tuplem nic nezmůže. „Člověk psa vidí v televizi, zalíbí se mu, a tak si ho chce pořídit. Do módy teď například přišly border kolie,“ vypověděl Desenský.
Konce bývají smutné. Lidé nezvladatelné psy dávají do útulků. Jednoho takového má i Desenský, ale jak sám řekl, skutečně nemá kapacitu na to vzít každého tvora k sobě. „I to se stává, nejhorší ale bylo, když mi zavolali v době covidu lidé, kteří byli nakažení a doma měli leonbergera. Obrovského psa, kterého měli v bytě, tomu jsem vůbec nerozuměl,“ vzpomíná kynolog.
Deprese u psů budou častější
„Menší plemena zvládnou být v útulku, velká však příliš ne,“ řekl kynolog pro CNN Prima NEWS. Dodal, že nyní psi trpí o něco více depresemi, protože když lidé šli do práce, měli svůj klid. Ten nyní nemají, je proto důležité jim to vynahradit nějakou aktivitou.
Jenže až pomine celkové koronavirové šílenství a lidé se vrátí zpět do zaměstnání, nastane druhý, možná ještě horší problém. Psi se zase budou muset naučit, že jsou doma sami, což u některých psů povede ještě k silnějším depresím. „Lidé je nenaučili samostatnosti,“ podotkl.
„Doporučuji lidem dávat do rohu kameru a sledovat, co pes dělá. Pokud začne škrábat dveře, tak vejdu do místnosti a dám mu najevo, že to nesmí,“ doplnil Desenský. Jednotlivé příkazy je potřeba dávat rázně a opakovaně, jedině tak lze psa správně naučit to, co smí, a co ne.
Autor: Ivan Glaser