Maďarsko přistoupilo na podmínky Ruska. Bude nadále odebírat plyn i ropu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Peter Szijjárto
Zdroj: Profimedia

Maďarsko přistoupilo na platební podmínky Moskvy pro odběr ruského plynu. Pro americkou televizi CNN to dnes potvrdil tamní ministr zahraničí Péter Szijjártó. Podle jeho slov nemá Maďarsko jiné možnosti, jak si energie zajistit. Už dříve přitom avizoval, že Maďarsko ohledně ruského plynu a ropy nepodpoří žádnou ze světových sankcí.

„Z Ruska pochází 85 procent našich dodávek plynu a 65 procent našich dodávek ropy. Proč? Protože to určuje infrastruktura. Není to legrace, my jsme si tuhle situaci nevybrali,“ řekl Szijjártó. Ačkoli se sankce proti Rusku od začátku války několikrát zvýšily, Maďarsko se v tomto ohledu nehodlá připojit.

Evropská unie v několika etapách sankce zpřísňuje a nyní přemýšlí o zákazu dovozu energetických surovin. Maďarsko ale stále patří k několika málo zemím, které se k tomuto kroku nemají. Bojí se totiž o podobu vlastní ekonomiky a energetické situace.

Platba v rublech

Už na začátku války ohlásil ruský prezident Vladimir Putin, že země, které nejsou přátelské, budou muset za ropu platit v rublech. K tomu došlo na základě sankcí, které západní země začaly proti Rusku podnikat. Místo zastrašení států ale docílil zesílení sankcí.

Evropské země a tamní plynárenské firmy platby v rublech odmítly, protože by podle nich změna platební metody byla porušením uzavřených kontraktů. Rusko poté vypracovalo a zákazníkům nabídlo nový systém plateb, protože jsou pro něho peníze za tyto energie obrovským příjmem, bez kterého se těžko obejde.

Pravidla jsou nyní taková, že si odběratelé plynu a ropy musí u banky Gazprombank, nad kterou má kontrolu Kreml, otevřít dva bankovní účty – devizový a rublový. Odběratelé za energie platí v dolarech nebo v eurech. Banka pak částku převede na rubly.

Některé země musí souhlasit

Řada evropských zemí nemá podle svých prohlášení jinou možnost než plyn a ropu dále z Ruska přijímat, píše iDNES. Podle informací agentury Bloomberg přistoupilo na podmínky země už 10 evropských odběratelů, čtyři z nich tímto způsobem už zaplatili.

Ruská plynárenská společnost Gazprom ve středu ráno zcela zastavila dodávky plynu do dvou zemí. Své rozhodnutí o ukončení spolupráce s Polskem a Bulharskem zdůvodnila tím, že místní plynárenské podniky odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje.

Celkově má válka vliv na ekonomiku ve všech státech a rostou nejen ceny za pohonné hmoty, ale také za veškeré energie. Přestože pro mnoho států je to obrovský problém, sankcí se pokouší velká většina zemí držet a obejít se i bez ruského plynu a ropy.

Zdroj: Hungary Today, iDNES, Česká televize

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články