Jeden z nejdůležitějších bodů programového prohlášení vlády byla důchodová reforma. Prozatím to vypadalo, že se jí zřejmě do voleb nedočkáme. Ostatně to potvrdila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Nyní ale přišla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) s tím, že nový návrh důchodové reformy předloží v nejbližší doně a že věří, že ji vláda schválí ještě před volbami.
Maláčová slibovala blízké přeložení nového návrhu ohledně důchodů již na sjezdu ČSSD před měsícem. Nyní po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem prohlásila, že reforma je již připravena a že ji v nejbližší době přednese na vládě. Společně s prezidentem se prý shodli, že je ji potřeba představit co nejdříve.
„Velmi záhy důchodovou reformu předložím do vlády. Pevně doufám, že dojde na projednání klíčového návrhu… Máme to velmi dobře spočítané. Když bude vůle jak vlády, tak jednotlivých parlamentních stran, tak se to stihnout dá i do voleb,“ uvedla Maláčová na schůzce s novináři.
Důchody řeší speciální komise
Nový systém důchodového příspěvku řešila ministryně společně s Komisí pro spravedlivé důchody. Tu zřídila právě Maláčová krátce po svém jmenování do funkce. Podle informací na webových stránkách komise byla zřízena, aby se pokusila najít takový důchodový systém, který by byl na jedné straně udržitelný a na druhé straně poskytoval spravedlivé a důstojné důchody.
Za dobu jejího působení přednesla komise tři novely. První navrhuje rozdělit společný penzijní účet na dva. Z jednoho by se vyplácel základní důchod 10 000 korun, z druhého by se pak vyplácela zásluhová část důchodu, tedy podle počtu odpracovaných let a podle odvodů z výdělku. Třetí novela pak navrhuje zvýšit důchod o 500 korun za každé vychované dítě.
Reforma je potřeba, peníze na důchody docházejí
Navržená reforma by podle Maláčové vyšla státní pokladnu na 25 miliard korun za prvních pět let jejího trvání. Podle ČTK z veřejných dokumentů vztahujících se k těmto novelám vyplývá, že by se kvůli nim propadl důchodový systém o více jak jedno procento hrubého domácího produktu (HDP).
Aby navržená novela byla udržitelná, je podle ministryně nutná daňová reforma. Na tom se shodne i s Milošem Zemanem. Její návrh je především progresivní zdanění lidí i firem, poté taky digitální daň a zrušení výjimek.
Schillerová ale už dříve upozornila, že komplexní důchodovou reformu současná vláda již nestihne připravit. Podle ní takovouto reformu provází dlouhý legislativní proces, který může trvat až jeden rok.
Podle ekonomických expertů je současný penzijní systém České republiky neudržitelný. Příčinou je především stárnutí populace, kvůli němuž se pak důchody propadnou do deficitů. Již nyní tvoří důchody téměř 30 procent státních výdajů. Nepomohla tomu ani koronavirová krize, která tento čas udržitelnosti ještě více zkrátila.
Autor: Markéta Krejčí