Manželé Stodolovi: Na první pohled nenápadný pár má na svém kontě 8 vražd seniorů

od Šárka Blahoňovská
4 minuty čtení
dana stodolova
Zdroj: David Malík / CNC / Profimedia

Že jsou sérioví vrazi doménou jen USA nebo Ukrajiny či Ruska? Omyl, i v České republice máme sériové vrahy. Dana a Jaroslav Stodolovi se nechvalně zapsali do dějin české kriminalistiky, oba si za osm vražd odpykávají doživotní tresty.

Dana Bábiková se narodila 19. července 1970 na Slovensku a se vztahy začala už poměrně brzo. Vdala se v patnácti letech, narodila se jí dcera, ale kvůli manželským problémům se rozvedla a odstěhovala se do Česka. Na konci roku 1988 začala chodit s Jaroslavem Stodolou, ale vztah nevydržel.

Jak získat peníze? Začít krást

Dana se poté vdala podruhé za jiného muže a s manželem se odstěhovala do Kanady, kde se živila jako barová tanečnice. V roce 1997 byla prý znásilněna během cesty z práce a podle svých slov utrpěla trauma a začala užívat léky. Ani druhé manželství nevydrželo, Dana se tak vrátila zpět do Česka.

S Jaroslavem, který byl v té době už čtyřikrát trestaným recidivistou, se opět setkala. Vzali se a začali spolu žít. Stodola pocházel z problémové rodiny.

V mládí utekl z domova. Známý byl jako klidný člověk, ale když se napil, začal být agresivní. Nezaměstnanému páru začaly brzo docházet peníze a dvojice musela najít rychle možnost, jak finance získat.

jaroslav stodola

Zdroj: Jitka Žigová / CNC / Profimedia

Z krádeže se stala vražda

Historie mluví o tom, že když jsou pachatelé v páru, většinou jsou to muži, kteří se uchýlí k násilí. U Stodolových to byla ale právě Dana, kterou napadlo, aby peníze získali násilím. Za jejich řáděním je osm mrtvých lidí.

První vraždu naplánovali manželé na listopad 2001, ale na začátku to nevypadalo, že by Jaroslav Š. zemřel. Plán byl jednoduchý.

Stodola měl seniora vykrást a zmizet, Dana měla hlídat, aby si ničeho nevšiml. Jenže senior během potyčky strhl Stodolovi masku a ten zpanikařil a uškrtil ho.

Mrtvolu uložili do postele a z domu vzali všechno, co šlo, včetně konzerv s jídlem a utekli. Dům začal následně hořet od svíček, které vrazi umístili okolo postele. Patolog vše vyhodnotil jako sebevraždu, a dokonce přehlédl i zlomenou jazylku, která napovídá rdoušení.

Pochybení policie

Druhou obětí se stala devětašedesátiletá Růžena, kterou praštila Stodolová několikrát do hlavy. S manželem ji bili, aby prozradila, kde má cennosti. Důchodkyně ale mlčela, a tak ji Stodola uškrtil.

Po její smrti volala její dcera, se kterou Stodolová mluvila přes kapesník, a ona tak nic nepoznala. Manželé ji zahrabali na zahradě, vypili si kávu a odešli. Po půl roce Růženu našel zeť, když stavěl fóliovník.

Všichni si mysleli, že žena odjela, neznámo kam. Dalšími oběťmi se stali dva senioři, které manželé uškrtili a pak jim pustili plyn. To bylo vyhodnoceno i jako příčina smrti.

Vyšetřovatelé si nevšimli ukradených věcí, rýh na krku obou lidí a faktu, že plynová bomba by nedokázala vyplnit prostor a zabít dva lidi. Pátou oběť zabila Stodolová sama.

Žena ji u sebe nechala přespat, ale druhý den ji načapala, jak se jí Stodolová přehrabuje ve věcech. Dana ji praštila válečkem a čtyřikrát bodla. Místo činu uklidila, ukradla peníze a utekla.

Nepovedená trojnásobná vražda

Dalšího seniora zabili poté, co se ve vesnici chlubil, že disponuje velkým objemem peněz. Vnikli do jeho domu a na půdě ho chtěli oběsit. Lano se ale přetrhlo a Stodola muže vzteky ukopal k smrti.

Přivolaný lékař ale smrt označil za sebevraždu, i když patolog našel jasné známky násilí. Policie mu ale oznámila, že se jedná o sebevraždu. Nikoho nevzrušoval fakt, že dotyčný měl brýle s dvanácti dioptriemi a zvládnul se sám dostat na půdu.

Poslední vražda se jim stala osudným. Vnikli do domu, kde žily dvě sestry s matkou. Stodola zabil nejprve jednu sestru a pak se vrhl na matku, která ale jeho běsnění přežila, o čemž on nevěděl.

Pak ve vaně zabil druhou sestru. Svědectví přeživší ženy ukázalo na Stodolu, kterého znala. Vše mělo vypadat jako dvojnásobná vražda a sebevražda.

„Měl jsem ji rovnou zabít“

Stodola začal být podezřelý, ale chyběly důkazy. Devět dní po dvojnásobné vraždě požádala policie o zatykač, ale nedostala ho. V té době prověřovala středočeská policie tři úmrtí, která vypadala jako sebevražda.

Kriminalisté se ale dozvěděli, že ve vesnici, kde se tato úmrtí stala, bydlí i recidivista Stodola. V prosinci roku 2002 se Stodolová vrátila od matky a manžela našla předávkovaného 200 prášky, které sama brala.

Stodola vše zapil alkoholem. Jeho žena však včas zasáhla a zachránila ho.

Policisté ale stále neměli důkazy. Až do chvíle, když jim v únoru 2003 volal rozčilený senior, že mu dvojice vykradla dům a jeho zamkla ve sklepě.

Po dopadení se Stodola k tomuto činu přiznal a postupně na něj našly důkazy i za dvojnásobnou vraždu. Stodola se pak přiznal i k dalším činům, ale s Danou na sebe začali házet vinu a tvrdit, že jsou obětí manipulativního partnera.

Soud je oba poslal na doživotí do vězení a šéf kutnohorské kriminálky za sérii pochybení dostal vyhazov.

Kdyby policie či patologové nepřehlédli řadu jasných důkazů nebo věnovali případům větší pozornost, někteří ze seniorů mohli třeba ještě žít.

V roce 2006 bylo manželství Stodolů na popud Dany rozvedeno. Stodola později tisku řekl, že ji nikdy neměl potkat. Nebo ji pak měl zabít.

Zdroj: blesk.cz, lidovky.cz, wikipedia.cz

Autor: Barbora Turková



Související články