Poslaneckou sněmovnou rezonuje téma stejnopohlavních svazků. Proti poslancům, kteří je chtěli prosadit, se nyní postavila jiná skupina poslanců, která chce definici manželství jako svazek muže a ženy vložit do Ústavy. Stejně jako se neshodnou zákonodárci, neshodne se ani veřejnost.
Možnost sňatku pro stejnopohlavní páry bylo velkým tématem už před volbami. Velmi jej podporovala Pirátská strana, proti se jasně vyslovili Lidovci. Ani tato neshoda se však nestala překážkou ve vznikající koalici, která momentálně vládne.
Registrované partnerství není manželství
Zákon se začal projednávat v Poslanecké sněmovně už v červnu a navrhli jej Piráti. Sňatek by měl homosexuálům přinést více práv, ale i povinností než klasické registrované partnerství.
V něm například není status společného jmění, osoby v něm nemají nárok na vdovský důchod. Problematické je také postavení dětí, v registrovaném partnerství neexistuje výživné, sirotčí důchod či dědictví.
V Ústavě má být nově definováno manželství
Návrh však neprošel a vláda k němu zaujala neutrální stanovisko. Vyvolal však silnou vůli nevole, která vyústila v pravý opak toho, co Piráti požadovali. Napříč Poslaneckou sněmovnou se sešlo 54 poslanců, kteří nyní předložili návrh, který chce klasické manželství ochránit, a to až na ústavní úrovni.
Ve článku 32 Listiny základních práv a svobod je totiž uvedeno, že: „Rodičovství a rodina jsou pod ochranou zákona.“ Tato formulace se má ale nyní změnit.
„V čl. 32 odst. 1 větě první se slovo „a“ nahrazuje čárkou a za slovo „rodina“ se vkládají slova „a manželství jako svazek muže a ženy,“ stojí v novém návrhu na změnu ústavního zákona.
Podpora tohoto kroku není v Poslanecké sněmovně jednotná. Pro se zcela jistě vyslovili Lidovci a SPD, k nim se přidali někteří poslanci z ODS, TOP 09 a také hnutí ANO.
Svou podporu už dopředu avizoval také prezident Miloš Zeman. Jak jsme psali nedávno zde, doslova řekl: „Pokud bude předložen návrh změny Ústavy, kde bude manželství definováno jako vztah muže a ženy, bezesporu ho podpořím.“
Proti se přirozeně postavili Piráti. Podle jejich předsedy Ivana Bartoše se tím Česká republika zase o kus vzdálí západním společnostem. „Je asi všem jasné, že proto, že si to dáme do Ústavy, neubude rozvodů ani nešťastných dvojic,“ napsal v pátek na svůj facebook Bartoš.
Lidé se v diskuzích spíše hádají
Stejně jako se na postoji k sňatkům homosexuálů nedokážou shodnout poslanci, podobný nesoulad panuje i ve společnosti. Je to patrné z diskuzí, které jsou pod článcích s tímto tématem.
„Manželství pro všechny nikoho neohrožuje,“ myslí si jeden z diskutujících na serveru Novinky. „Společnost se vyvíjí. Na západ od nás je to naprosto běžná praxe,“ stojí například v diskuzi na iDNES. Jiní naproti tomu s návrhem jasně souhlasí a manželství je podle nich výsadou pouze muže a ženy.
„Je smutné, že na něco tak evidentního je potřeba ústavní zákon,“ myslí si jeden z diskutujících pod článkem na iDNES. „Sexuální orientaci si nikdo nevybírá. Nikdo by za ni tudíž neměl být diskriminován. Manželství však je a zůstane svazkem muže a ženy!“ zní jeden z komentářů na Novinkách.
Zdroj: Přehledně24, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, Facebook, Novinky, iDNES
Autor: Markéta Mladá