Marek Hilšer potvrdil kandidaturu na prezidenta republiky. Bojovat bude již podruhé

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
marek_hilser
Zdroj: Martin Sekanina / CNC / Profimedia

Svůj volební program ke kandidatuře na prezidenta nazval Občan Hilšer a nyní senátor Marek Hilšer objíždí republiku, představuje svou vizi a sbírá podpisy. Kandiduje jako nezávislý, nadstranický a občanský kandidát, a proto potřebuje sehnat 50 000 podpisů, které ho dostanou do boje o Hrad.

Senátor Marek Hilšer je lékař, vysokoškolský pedagog, vědec a občanský aktivista. V prezidentských volbách kandidoval již v roce 2018, a to jako nejmladší účastník – když začal sbírat podpisy, bylo mu čerstvých 40 let, což je nejnižší věková hranice umožňující se volby účastnit, dle českého volebního řádu.

Peníze od lidí

Již v roce 2018, tedy v roce své první kandidatury na prezidenta České republiky Marek Hilšer do své kampaně neinvestoval přehnané množství peněz, jak je zvykem. Peníze na svou kampaň sháněl od lidí pomocí transparentního účtu a ani v současné době tomu není jinak. Tenkrát se pro Novinky vyjádřil, že jeho kampaň bude stát tolik, kolik mu občané přispějí.

„Politik si může udržet nezávislost, pokud nedává do kampaně nějaké velké peníze,“ řekl nedávno v rozhovoru pro iDNES. „Nejvážnějším soupeřem by byl Andrej Babiš, ale myslím si, že ve druhém kole ho porazí kdokoli,“ prohlásil Hilšer. Dle hodnocení výzkumu agentury  STEM/MARK z první poloviny června 2022 by přibližně 20 % dotázaných volila Andreje Babiše. Na druhém místě pak skončil Petr Pavel s 16 %, píše Přehledně24.

Politický program Marka Hilšera

V otázkách zahraniční politiky je Hilšer příznivcem silného partnerství s Evropskou unií a NATO, naopak je proti sbližování s Ruskem či Čínou. Jeho postoj není proti legalizaci marihuany, naopak je pro přijímání uprchlíků. Dále ve svém volebním programu hlásá, že spravedlnost je rovnost nebo že stát je tu pro všechny.

Na svých stránkách v úvodu doslova píše: „Od 90. let mě trápí vývoj politiky u nás. Skandály, tunelování, korupce pravicových i levicových vlád. Štve mě arogance a obohacování na úkor druhých ze strany kmotrů a oligarchů, kteří si přivlastňují stát.“

Aby se mohl účastnit prezidentské volby, potřebuje podpisy

„Už navštěvuji kraje, mám různé debaty. Sbírám podpisy na náměstích. To je nutná součást kampaně, a já chci být občanským kandidátem, takže chci nasbírat padesát tisíc podpisů. Koncept je jasný, postavím se na náměstí, debatuji s lidmi, a oni mi podepíší petiční arch. Má to pro mě smysl i pro senátorskou práci, vidím realitu a reálné problémy lidí. Pomáhají mi s tím dobrovolníci,“ uvedl Marek Hilšer v rozhovoru pro web Newstream.

Místa a data svých cest pravidelně sdílí na svých sociálních sítích:

V červnovém prezidentském volebním modelu agentury Median na prvním místě zůstává Andrej Babiš (25,5 %). Druhý Petr Pavel se na něj ve srovnání s předchozím modelem dotahuje (21 %). Na třetím místě je nadále Josef Středula (9 %). Oproti minulému prezidentskému modelu si polepšila Danuše Nerudová (7 %).

Z hlediska volebního potenciálu jsou první dvě místa opačná – na prvním je Petr Pavel (34,4 %), na druhém místě Andrej Babiš (33,5 %). Třetí nejvyšší volební potenciál má Pavel Fischer (21,1 %) následovaný právě Markem Hilšerem (19,1 %), a dále Danuši Nerudovou (17,5 %) a Josefem Středulou (15,5 %), uvádí agentura Median.

Zdroj: Reflex, iDNES, Přehledně24, Občan Hilšer, Newstream, Facebook, Median

Autor: Evženie Novotná



Související články