Marian Jurečka chce otevřít debatu o progresivní dani. Netrestejme aktivní, ozývá se kritika napříč politickým spektrem

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Jurecka Marian
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že by lidé s vyššími příjmy měli být připraveni na vyšší míru solidarity. Vládě se chystá navrhnout progresivní zdanění vyšších příjmů, od kterého si slibuje více peněz na pomoc lidem ohroženým chudobou.

Konkrétní podobu návrhu Jurečka nechtěl zveřejnit, dokud neproběhne jednání s vládou. K návrhu Jurečky se okamžitě vyjádřili politici napříč politickým spektrem a nesouhlasí s ním.

Solidarita je dle Jurečky na místě

Návrh na progresivní zdanění navazuje na návrh Pirátů, kteří přišli s žádostí o zavedení dočasné sektorové daně minimálně u energetických firem.

Ministr financí Zbyněk Stanjura na tento návrh reagoval s tím, že se chystá takovou debatu otevřít, ale netýkala by se jen energetických firem.

„Nejsou limity a žádný sektor dopředu z debaty vyjmut není. Nikdo si nemůže být jist,“ uvedl Stanjura s tím, že se zdanění bude týkat firem, které dosahují mimořádných zisků.

Ministr Jurečka s tímto ve zmíněném rozhovoru souhlasil a uvedl, že by se neomezoval jen na právnické osoby.

„Solidaritu, která by nyní měla být namístě, bychom měli vyžadovat nejenom od právnických osob a podnikatelských subjektů. I my, lidé, kteří máme vyšší příjmy, bychom mohli mít nějakou míru solidarity,“ nastínil své představy o dalších debatách.

„Jasně jsme řekli, že v současné situaci je zapotřebí především hledat další zdroje pro státní rozpočet, i proto je pro nás důležité, abychom aplikovali solidaritu v oblasti daní, a to jak u právnických, tak i u fyzických osob,“ dodal Jurečka s tím, že to „každý soudný a rozumný člověk pochopí“.

Konkrétní částky však komentovat nechtěl a uvedl pouze, že by se mohlo jednat o dočasné zdanění na dva až čtyři roky.

Netrestejme aktivní, ozývá se kritika

S Jurečkovým návrhem nesouhlasí například Markéta Pekarová Adamová nebo Jan Skopeček. Návrh považují za trestání aktivních lidí.

„Netrestejme za píli a ambice. Vyšší míru solidarity navíc lidé s nadprůměrnými příjmy projevují, protože na daních odvádí do systému více peněz – mají vyšší sazbu daně. O příjmech státního rozpočtu se bavme, ale tohle je slepá ulička,“ uvedla Pekarová Adamová na svém twitteru.

A ve stejném duchu napsal svůj příspěvek i Skopeček, který s progresivním zdaněním také nesouhlasí.

„Nesouhlasím s tím. Já jsem kandidoval v poslaneckých volbách s programem, který sliboval nezvyšovat daně. Kandidoval jsem v rámci koalice SPOLU, tedy i s KDU-ČSL a panem Jurečkou. Ten závazek je jasný,“ rozvedl dále svůj názor Skopeček pro CNN Prima News.

Pro CNN Prima News se vyjádřil také ekonom Lukáš Kovanda, který upozornil na postoj premiéra Fialy. Ten ještě 10. května tvrdil, že vláda nebude zvyšovat daně.

„Pokud by nyní vláda přistoupila na Jurečkův návrh, učiní obrat o 180 stupňů v podstatě za pouhé dva měsíce. To nelze vysvětlovat ani válkou na Ukrajině, ani drahými energiemi, ani ničím jiným, protože od května se situace v daných ohledech nijak zásadně nezměnila,“ uvedl Kovanda.

Se zavedením progresivní daně nesouhlasí ani Tomio Okamura. „Protože ty rezervy do rozpočtu lze hledat jinde, v prvé řadě například zamezit vyvádění nezdaněných dividend nadnárodními korporacemi,“ uvedl Okamura důvody.

Radek Vondráček z ANO má pak za to, že by měl vystoupit premiér Fiala a veřejně odmítnout debatu o tomto návrhu. „Jinak jste obelhali voliče,“ uvedl na adresu vlády.

Zdroj: Novinky, iDNES, Twitter, CNN Prima News, ČTK

Autor: Soňa Jiroutová



Související články