Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chystá balíček opatření na podporu pro zdravotně znevýhodněné. Mělo by se jednat o cílenou pomoc reagující na stávající inflaci a zdražování energií. Změny by ministerstvo chtělo aplikovat co nejdříve, ale termíny zatím neuvedlo.
Dle MPSV by součástí balíčku mělo být zvýšení příspěvku na mobilitu, příspěvku na zaměstnávání OZP nebo úprava příspěvků na zvláštní pomůcky.
Konkrétní termíny nejsou zatím známy
O balíčku se ministr zmiňoval již v dubnu s tím, že návrh připraví nejpozději do měsíce. Začalo se o něm však jednat až v červnu a Jurečka vysvětlil, že je třeba ještě doplnit propočty, než o návrhu začne vláda jednat.
Na konci června své prohlášení opět změnil s tím, že se návrhy budou projednávat postupně, protože některé jsou zakotveny v zákoně, jiné ve vyhláškách a nařízeních.
„Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje balíček opatření na podporu pro zdravotně znevýhodněné. Záměrem je sestavit zacílenou pomoc, ale zároveň nezasáhnout pouze několik úzce vymezených skupin. Změny reagují zejména na stávající inflaci a zdražování energií,“ zveřejnilo MPSV na svých webových stránkách v pátek, ale neuvedlo bližší informace.
Které příspěvky se mají zvyšovat?
Částka na příspěvek na výdělek lidí s handicapem pro firmy byla naposledy zvyšována v říjnu roku 2021. Od té doby byla dvakrát zvýšena nejnižší mzda na 16 200 korun. Příspěvek pro firmy však činí 13 600 korun a dle mediálního oddělení MPSV se bude zvyšovat o 600 korun zpětně od července.
Mediální oddělení dále uvedlo, že se bude zvyšovat částka na výživu pro lidi v hmotné nouzi, kteří mají speciální dietu. Tento příspěvek se neměnil od roku 2012 a měl by se zvednout na 9,5 procenta. Nově by se tedy pohyboval od 1095 do 3066 korun.
Příspěvek na mobilitu pro osoby s průkazem ZTP či ZTP/P činí aktuálně 550 korun. Dle iDNES Jurečka slíbil zvýšení o 900 korun od září nebo od října. Novelu na toto zvýšení navrhla vládě opozice. SPD navrhovalo navýšení o 800 korun, ANO dokonce o 2 000 korun.
Zvýšit by se měl i příspěvek na pořízení plošiny, který nyní činí 400 tisíc korun a nově by měl být navýšen o 100 tisíc korun.
Novinkou návrhu je pak pomoc pro pacienty na domácí plicní ventilaci. Ti si nově budou mít dle serveru Zdravé zprávy možnost žádat o dávku mimořádné okamžité pomoci. Důvodem je, že na tyto pacienty dopadají vysoké ceny za energie, protože dýchací přístroj spotřebovává velké množství energie. Dle ministerstva dostanou tito lidé dávku opakovaně.
Zdroje: MPSV, iDNES, Zdravé zprávy
Autor: Soňa Jiroutová