Ministerstvo práce a sociálních věcí informovalo o nové strategii rodinné politiky pro roky 2023 až 2030. Důraz bude kladen na podporu rodin v rámci celého životního cyklu od narození po úmrtí. Dle občanů by ale vláda měla řešit skutečné problémy a nejen vydávat papírové koncepty.
Stránky ministerstva uvádějí, že se na konceptu podílelo přibližně 40 různých subjektů, které zahrnovaly i neziskové odborné organizace a akademickou sféru. Tiskovou konferenci s Marianem Jurečkou vysílalo ministerstvo živě také na facebooku.
Rodina jako základ společnosti
Dle tiskové zprávy má nová strategie za cíl vytvořit stabilní a příznivé podmínky pro rodiny, výchovu dětí a péči o blízké.
„Přicházíme s komplexní a ucelenou strategií, která mapuje celý život člověka. Rodinu vnímáme jako zcela klíčový prvek společnosti, který si zasluhuje adekvátní podporu,“ řekl ke strategii ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Strategie se zaměřuje na obměnu podmínek rodiny, která je dle Jurečky jiná než před 10 lety. Prioritou nově vzniklé strategie je zejména slaďování pracovního a rodinného života.
Za tímto účelem chce ministerstvo i nadále podporovat vznik dětských skupin či firemních školek. Součástí tohoto konceptu je také podpora flexibilních pracovních úvazků.
Aktuálně se také připravuje novela, která by měla být hotová příští rok v lednu a která zavádí nový pojem sousedské hlídání. Nyní se dolaďují podmínky, za kterých by takové hlídání mohlo fungovat.
Zvýšení rodičovské opět jako jedno z témat
Dalším tématem této strategie, která bude předložena vládě, je velmi diskutované zvýšení rodičovského příspěvku a možnost jeho flexibilnějšího čerpání.
Přitom právě u zvýšení rodičovského příspěvku několikrát Jurečka změnil své stanovisko.
„Já dneska peníze na zvýšení ‚rodičáku‘ nemám. A když budeme důchody takto zvyšovat, tak se mi finanční prostor pro to ještě zmenšuje. Já vím, že možná mezigenerační solidarita někomu nic neříká, ale v tomto kontextu je extrémně důležitá,“ prohlásil například v únoru.
Následně pak v březnu přišel s návrhem, že když se rodiče na rodičovské vystřídají, dostanou více peněz. Zvýšení o 50 tisíc by tedy nastalo pouze tehdy, pokud by nějaký čas strávil na rodičovské i druhý rodič.
Proti zvyšování je naopak ministr financí Zbyněk Stanjura, který by rodičovskou dovolenou chtěl zkrátit.
Dá se tedy předpokládat, že právě tento bod bude v rámci strategie nejdiskutovanější.
Myslelo se i na seniory a postižené
Zvýšení dostupnosti terénních sociálních služeb či podpora bydlení pro seniory jsou dalšími tématy, na které se chce ministerstvo zaměřit.
Ministerstvo se chystá navýšit kapacitu pobytových služeb pro seniory a postižené osoby.
„Důležité je doplnit to denními stacionáři, které lidem mohou odlehčit,“ dodal k tomuto bodu Jurečka.
Rodiny si pomohou samy, když budou mít k tomu podmínky
O nové strategii informovalo ministerstvo i na svých sociálních sítích facebook a twitter. Návrh se nesetkal s velkou podporou od občanů, dle kterých vláda řeší jiné věci, než by měla.
Podpora rodin ve všech fázích a náročných situacích života je prioritou @kducsl i celé vládní koalice, i proto jsem dnes představil návrh Strategie rodinné politiky do roku 2030. https://t.co/XMpCFZLpxX
— Marian Jurečka (@MJureka) March 30, 2023
„Nezvyšujte rodičovský příspěvek, spíše ho snižte. Zvyšte rapidně naopak odpočitatelnou položku na daních,“ reagoval na twitteru například uživatel Libor Markovic.
Mnoho dalších diskutujících pak kritizovalo ministra za to, že papírově umí koncept připravit, ale má problém vše převést do praxe.
„Rodiny si poradí samy, pokud jim nebudete překážet, nikdo není zvědavý na vaše podpory a deštníky. Vyřešte inflaci snížením cen energií, zvyšte daně keťasům, kteří si vymýšlejí ceny, a dodržujte zákony,“ reagoval další uživatel s tím, že by se vláda spíše než na přidávání peněz měla zaměřit na to, že má Česko nejdražší energie a potraviny.
Zdroj: MPSV ČR, Seznam Zprávy, iDNES, Twitter, Facebook, Přehledně24
Autor: Soňa Jiroutová