Marian Jurečka ukončil debaty o zmrazení platů ústavních činitelů v příštím roce. Platy zmrazeny nebudou

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Poslanecka snemovna
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Marian Jurečka ukončil debaty o tom, zda se opětovně zmrazí platy ústavních činitelů a vysokých úředníků. Znovu zmrazeny nebudou, a například poslancům tak stoupne plat o 12 tisíc korun hrubého.

Platy měli poslanci, senátoři, ministři či soudci zmrazené 3 roky, odpovídaly tak úrovni roku 2020.

S navýšením rozpočet počítá

V rozpočtu na rok 2023 se dle Novinek počítá s navýšením platů o 13 procent a Marian Jurečka pak potvrdil, že zmrazení platů se na příští rok neplánuje. Rozpočet na rok 2023 tak počítá s 6,47 miliardami korun na zvýšení platů.

„Nebudu navrhovat prodloužení zmrazení, protože se týká nejen politiků, ale také soudců a státních zástupců. Už v tento okamžik je zmrazení, které proběhlo v únoru letošního roku, předmětem žaloby u Ústavního soudu,“ vysvětlil Jurečka své rozhodnutí pro deník Právo a narážel tak na podnět podaný Ústavnímu soudu zástupci justice, kteří rozhodnutí o zmrazení platů považovali za protiústavní.

„Samozřejmě ty platy ve svém základu nebyly špatné, ale jsou zmrazené už druhým rokem. A ve chvíli, kdy lidem třeba o tisíce stoupají splátky hypoték, je to čím dál větší problém,“ vyjádřil se dle iDNES k podanému podnětu prezident Soudcovské unie Libor Vávra.

Od ledna roku 2023 tak dle Novinek dojde ke zvýšení poslaneckého platu o 11 600 korun, a jejich plat bude tudíž 102 400 korun. Plat premiéra se pak zvýší ze současných 243 tisíc na 274 tisíc hrubého.

Zvyšování platů se pak dotkne i prezidenta, který bude nově brát 341 200, což je o 38 500 korun více, než bral doposud. Ministři si pak polepší na 195 300 korun hrubého.

Opozice i občané nešetří kritikou

„Zatím jsme to neřešili, ale těžko se s tím smiřuji. Kdo jiný by měl v době krize ukázat, že dokáže bez problémů fungovat bez jakéhokoliv navýšení než ti, kteří mají mzdy vyšší a měli by jít příkladem,“ sdělil pro Novinky k rozhodnutí vlády Karel Havlíček a upozornil na fakt, že 20 procent domácností míří do chudoby.

Byla to právě vláda Andreje Babiše, jíž byl Havlíček součástí a která navrhovala zmrazení platů na 5 let. Nakonec však před necelým rokem Fialova vláda schválila zmrazení na rok, a to s ohledem na skutečnost, že rozpočet byl dle Zbyňka Stanjury v katastrofálním stavu.

„Inicioval jsem nejen debatu, ale předložil jsem už loni po volbách i návrh novely zákona, který je ve Sněmovně. Co víc ještě můžu udělat, pakliže můj návrh letos vládní koalice zamítla. Oni to prostě zvyšovat chtějí, my si myslíme, že by se to mělo zamrazit,“ reagoval pak pro Právo Tomio Okamura, který navrhoval udržet jednu platovou výši po celé volební období. Ten se k danému tématu vyjádřil také na svém facebooku.

Kritikou nešetří ani občané v diskuzích na články týkající se tohoto tématu.

„Jeden den článek, že na důchody si musí půjčit, a další den si přidávají na platech. To je výsměch lidem v ČR,“ reaguje na facebookových stránkách serveru iDNES jedna ze čtenářek.

„Je úžasné s jakým výsměchem, drzostí a arogancí se něco takového vůbec plánuje prosadit,“ reaguje další. „Tak za tuhle prasárnu bych této vládě okamžitě vyjádřil nedůvěru, a to jsem je volil…,“ píše čtenář v diskuzi u Novinek.

„Super volba! Hospodářství krachuje! Zemědělství krachuje! Pro velké podniky není dost peněz. Šetří se na soudnictví na zdravotní péči. Na to prachy nebyly. Opatření proti drahotě dala vláda jakž takž dohromady po roce a ještě dle Babišova modelu! Schválení 500 000 000 ročně na obnovu Ukrajiny se schválilo okamžitě! Na navýšení jejich platů prachy jsou! Ta jejich arogance nezná mezí! Okamžitá demise!“ píše další.

Je vidět, že občany toto rozhodnutí opravdu rozezlilo. Alena Schillerová následně pro CNN Prima News uvedla: „Pokud se vláda takto postaví k platové otázce, bude muset být schopná své kroky občanům vysvětlit. A to podle mě není.“

Zdroj: Novinky, iDNES, Přehledně24, Facebook Tomio Okamura, Facebook iDNES, CNN Prima News

Autor: Soňa Jiroutová



Související články